Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Murat Kurum, TOKİ Kayabaşı Kura Çekilişinde Önemli Mesajlar Verdi

Bugün TOKİ tarafından alt gelir grubuna yönelik yapılan kura töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önemli açıklamalarda bulundu. Emlak Haber Ajansı olarak yarınki 3+1 kura sonuçlarını da yakından takip etmeye devam edeceğiz.

0

Bugün TOKİ tarafından alt gelir grubuna yönelik yapılan kura töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önemli açıklamalarda bulundu. TOKİ’nin 2 bin 338 konutluk 2+1 kura çekilişinde konuşan Murat Kurum, şu açıklamaları yaptı.

“Cumhurbaşkanımızın bize talimatı, ’Alt gelir grubu vatandaşım kalmayana kadar bu projeleri yapacaksınız.’ Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde kalkarak ilçe ilçe ziyaretler yaptık.” diyerek sözlerine başlayan Murat Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Vatandaşlarımızı ihtiyaç duyduğu alanlara ‘yatay mimari’ o bizim özümüzü kültürümüze yansıtacak projeleri geliştirmeye gayret gösterdik ve bugün de bu çerçevede İstanbul’da yapmış olduğumuz konutları ilk kurası için bir araya gelmiş olduk.

Konutları çıkan vatandaşlarımızın yeni konutlarının şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Kıymetli kardeşlerim şehirlerimizi var eden değerli kılan o şehirlerde yaşayanlardır.

O şehrin sakinleridir. Bizler şehirlerimizin medeniyetimizin sembolü ecdadımızın yadigarı olduğuna inanan insanlarız. Medeniyetimizden geleceğimize uzanan şehirler inşa etme hedefiyle altyapıdan üst yapıya pek çok alanda planlamalarımızı yapıyoruz. Bu doğrultuda yapmaya gayret gösteriyoruz.

İmar Barışı Ödemeleri Pazar Gününe Kadar Tahsil Edilecek

Ayrıca şunu da hatırlatmak isterim ki İmar Barış’ı süremiz 15 Haziran’da doldu ve 30 Haziran’da tamamlanıyor. Bugüne kadar imar barışına 10 milyon 250 bin vatandaşımız başvurdu. Vatandaşlarımızın bu süreçlerde faydalanabilmeleri amacıyla bankalarımız pazar gününe kadar hafta sonu da açık olacak. Vatandaşlarımız bu olaydan faydalansın diye böyle bir düzenlemeye gitme gayreti içerisine girdik.

Tabii İmar Barışı, biliyorsunuz 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları ilgilendiriyor. Kaçak yapılar ve doğal sit alanlarımızda, tarihi alanlarımıza, kültürel alanlara yapılan yapılara ilişkin de her türlü kararı verecek ve 2017 tarihinden sonra yapılan yapıların yıkımına ilişkin süreci de kararlı bir şekilde yürüteceğimizi buradan tekrar duyurmak isterim.

Kaçak Yapılar Ülke Gündeminden Çıkacak

Kaçak yapıları ülkemizin gündeminden inşallah yaptığımız düzenlemeyle çıkarmış olacağız. Hem sosyal konutlarda hem kentsel dönüşüm projeleriyle de sağlam güvenliği yaşanabilir marka şehirler inşa etmek için de Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu doğrultusunda 2.023 ve 2.071 Türkiye’si için sizlere hizmet etmek için gece gündüz çalışacağız.

Değerli kardeşlerim 67 ilimizde sosyal konut için rekor başvuru aldık. Akabinde de artık İnşaat süreçlerine girip en geç 36 ay içerisinde de vatandaşlarımıza o sağlam güvenli konutlarda teslim etmiş olacağız.

İlk başvurumuzun ilk kuramızı 6 Mayıs’ta Ankara’da çektik hemen peşinden Konya’da. Şimdi de İstanbullu kardeşlerimizle bir aradayız ve İstanbul Başakşehir, Kayabaşı, Ayazma, Hoşdere, ile Silivri ve Tuzla’daki 6 bin 300 konutu inşa edeceğiz.

2+1 Kura Çekilişi Yapılacak

Bugün yaklaşık 2 Bin 338 adetini yapıyoruz. Kayabaşı’ndaki konutlarımızı ki orada 4 bin 167 konut inşasına yapıyoruz. Bütün kuralları tamamlamak suretiyle de bu sürecimizi tamamlamış olacağız.

Değerli kardeşlerim, sosyal konut kadar biliyorsunuz kentsel dönüşümde çok elzem. Hem iklim değişikliği ile ilgili mücadelede hem de kentsel dönüşümle ilgili artık eylem planlarımızı tamamladık ve sahada fiilen icraata geçtik.

Buna ilişkin hem kanuni düzenlemelerimizi yaptık vatandaşımızın kentsel dönüşümde mağdur olmaması adına itilaf haline düşmemeleri adına birçok düzenlemeyi yaptık. 3194 sayılı kanunda yine şehirlerimizin o sosyal altyapılarını güçlendirecek birçok düzenlemeye gittik. İnşallah bundan sonraki süreçte 4 yıllık o kesintisiz istikrar döneminde de oturacağız ve açıkladığımız manifesto çerçevesinde şehirlerimizi yaşam kalitesini yükseltecek o projeleri de sizlerle birlikte sizlerle omuz omuza sizlerle gönül birliği içerisinde de projeleri gerçekleştireceğiz.

Şimdiden kurada konutu çıkan vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum, ama çıkmayanlar hiç üzülmesin biz inşallah bu projelere kararlı bir şekilde devam edeceğiz ve bu ülkede alt gelir grubu vatandaşlarımızın tamamı ev sahibi olacak şekilde ki Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı bu yönde projelerimizi devam edeceğiz diyorum hepinizi sevgiyle saygıyla muhabbetle selamlıyorum Allah’a emanet ediyorum.”

Kazananların isimleri kısa sürede açıklanacak

TOKİ tarafından bugün yapılan kura çekimlerinin sonuçlarını Emlak Haber Ajansı olarak liste halinde yayınlamaya devam edeceğiz. TOKİ’nin yarın yapılacak 3+1 kura sonuçları da yine web sitemiz üzerinden aktarılacak

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.