Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Murat Kurum, “Selda Gölü Koruma Altına Alındı”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Selda Gölü hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

0

Bakan Kurum konuyla ilgili şunları söyledi.

“Doğa harikası Salda Gölü ile ilgili asılsız ve gerçekleri çarpıtan iddialarla kamuoyu yanıltılmaktadır. Tabiat varlıklarımız bizlere emanettir. Biz Salda Gölü’ne dokunmuyoruz, bilakis Salda Gölü’nün korunması, doğal güzelliklerinin muhafaza edilmesi için çalışıyoruz.

Salda Gölü’nün Özel Çevre Koruma alanı ilan edilmesiyle korunan alan 4 bin 400 hektardan, gölün tüm çevresini kapsayacak şekilde 29 bin 500 hektara çıkartıldı. Salda’daki doğal dokuya zarar verilmemesi için kıyı şeridinin kullanım alanı 500-600 metre kadar geri çekildi.

Ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle çöpten geçilmez hale gelen ve kıyısına kadar otomobillerle girilen Salda etrafında düzensiz yapılaşmalar oluşmuştu. Burayı ÖÇK ilan etmemizin ardından bu düzensiz yapılaşmalar kaldırıldı, çöpler toplanmaya başlandı ve araç girişi yasaklandı.

Salda Gölü Millet Bahçesi projesi TOKİ Başkanlığımızın çevreye saygılı şehirler konsepti çerçevesinde doğal alanı koruyarak bisiklet yolları, yürüyüş parkurları gibi şehirlere nefes aldıran projeler hedefiyle ortaya çıkmış bir projedir.

Millet Bahçesi projesiyle Salda’nın doğal güzelliğini koruyacak, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya, tek bir çivi çakılmasına dahi izin vermeyeceğiz. Salda Gölü’nün korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.