Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Mega projeler yatırımcısını uçurdu

Dev yatırımlar özellikle İstanbul ve yakın şehirlerde gayrimenkul ve arazi fiyatlarına büyük etki ediyor. 1’e 20’ye kadar çıkan değer artışları yatırımcıyı harekete geçiriyor

0 3.335

Türkiye’nin mega yatırımlarından önemli bir pay alan İstanbul, bu sayede sadece kendi bölgesine değil yakın şehirlere de ciddi katkı sağlıyor.

Öte yandan dünyanın önemli metropollerinden İstanbul, şehirde hayat bulan mega projelerle yatırım anlamında güçlenmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, biri tamamlanarak hizmete açılan, diğer ikisinin bitmesi için gün sayılan 3 mega proje her geçen gün bölgedeki yatırımcılar için büyük fırsatları da beraberinde getiriyor.

İstanbul Havalimanı, Gebze-Orhangazi İzmir Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü’nün etkilediği bölgeleri Milliyet için hazırlanan TSKB Gayrimenkul raporuyla mercek altına aldık.

İstanbul-İzmir ‘4 katı’ devirdi

Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu, ülkenin sınai olarak en gelişmiş bölgeleri ile en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerini birbirine bağlayan, etki alanının oldukça geniş olduğu bir proje oldu.

Projenin sadece ulaşım açısından değil hem sanayi, hem lojistik, hem de turizm açısından etkilerinin yıllar içinde görülmeye devam edeceğini kaydeden Ertaş Karcıoğlu, “Otoyol proje güzergahının gündeme gelmesi ve Osman Gazi Köprüsü’nün geçiş noktalarının belirlenmesi ile birlikte, projenin gayrimenkul değerleri üzerindeki etkisi öncelikli olarak Darıca – Gebze – Çayırova – Dilovası hattı ve çevresinde görülmeye başlandı. İmar planlarının, bölgedeki nüfus artışını destekler nitelik kazanması ile de bölgedeki değer artışları ivme kazanmaya devam etti. Otoyol projesi dışında, bölgedeki gelişim, iş merkezlerinin bu bölgelerde yerlerini almaya başlanması, imar planı revizyonları ve bölgede teknoloji alanlarının planlanması gibi etkenler arsa nitelikli gayrimenkullerde 6 yıl içerisinde yaklaşık 3 – 4 kat değer artışı yaşanmasını sağladı” diye konuştu.

Büyük değerlenme

Konumu itibariyle değer artışından ilk etkilenen bölge Yalova olurken, Bursa il merkezi ile Gemlik, Orhangazi ve Osmangazi ilçelerinde de tarım amaçlı kullanılan parsellerde; Manisa ayağının Şehzadeler, Soma, Kırkağaç ve Turgutlu ilçeleri; Balıkesir kuzey ve batı kavşakları güzergahı ile Akhisar’dan İzmir’e ulaşan hat büyük değer sağladı.

Değer artışı sürüyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme’den Yönetici Yardımcısı Gamze Ertaş Karcıoğlu, mega projelerin öncelikle bölgede imarı olmayan arazilerin satışlarındaki ve değerlerindeki artışı teteklediğini söyledi. Bu anlamda arazi satışlarından ilk etkilenen bölgeler; Tayakadın, Yeniköy, Durusu ve Karaburun oldu. İstanbul Havalimanı’nın tamamlanmasıyla birlikte bölgeye olan ilgi, havalimanı etrafının değer artışı hızını sürdürüyor.

Bölge ve çevresinde, Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi diğer büyük projelere olan yakınlığa göre, bölgede oluşan değer aralıklarının da üzerinde değerler talep edildiği görülüyor. Diğer taraftan, İstanbul Havalimanı inşaatının başlaması ile birlikte, projenin konut bölgelerindeki pozitif yönde etkisi de görülmeye başladı. Bu anlamda Göktürk, Kemerburgaz, Bahçeşehir, Ispartakule, Kayaşehir ve Arnavutköy ilk etapta etkilenen konut bölgeleri oldu.

‘Çanakkale’ son 3 yılda 20’ye katladı

Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Boğazı’nda inşa edilmesi planlanan ilk köprü olma özelliğini taşıyor. Bu anlamda son dönemlerde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi’nin doğu yakası olarak Çanakkale il merkezi ve çevre ilçeleri ile batı yakası olarak Gelibolu Yarımadası gündemde yerini alan lokasyonlar arasında. Çanakkale Köprüsü projesinin etkileri son 2 yıldır daha çok konuşulmaya başlasa da, Çanakkale ilinin Anadolu Yakası ile Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan değer değişimleri ve yatırımcıların ilgisi aslında son 10 yıllık döneme uzanıyor. 10 yıl içerisinde yapılan satış işlemlerinde yatırım amaçlı satılan arsa ve tarlaların bazı bölgelerde ikinci kez el değiştirdiği görülüyor.

Otoyol ve köprü projelerinin etkilediği bölgelerde yapılan araştırmalarda, özellikle proje güzergahlarına olan yakınlığına bağlı olarak, son 3 yılda tarla fiyatlarında 20 kata kadar artışın yaşandığı bölgeler olduğu görülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.