Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Mayıs ayında banka kredisi kullanımı 7 puan geriledi

Mayıs ayında banka kredisi kullanımı 7 puan geriledi, senet kullanım oranı 6 puan arttı

0 1.140

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Mayıs 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların yüzde 56’sının bitmiş, yüzde 44’ünün bitmemiş konut projelerinden yapıldığı mayıs ayında, banka kredisi kullanım oranı bir önceki aya göre 7 puan gerilerken, senet kullanımı 6 puan arttı. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 5’inin yabancılara yapıldığı mayıs ayında fiyat artışı, bir önceki aya göre 0.16, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,27 oranında gerçekleşti.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Mart ayında yüzde 15 olan banka kredisi kullanım oranının, Nisan ayında yüzde 21’e yükseldikten sonra mayıs ayında yüzde 14’e gerilemesi; gayrimenkul sektörünün, yükselen konut kredisi faizlerinden doğrudan etkilendiğini gösteriyor. Faizlerin yüksek seviyede olması sektörde dönem bazlı durgunluğa neden olabiliyor. Faiz oranlarının, tüketicilerin maddi sınırlarını zorlamayacak seviyeye çekilmesi, konut kredisi kullanımını yeniden artıracaktır. Senet kullanımının, banka kredisi oranlarından yüksek olmasında, kredi faizlerindeki artışın yanı sıra, proje geliştiricilerin sunduğu avantajlı ödeme seçeneklerinin de etkili olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise mayıs ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,16, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,27 oranında artış gerçekleşti. Mayıs ayında yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen satışlar yüzde 5 oranında olup, bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konut tipi tercih edilmiştir. Mayıs ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde stoklarda adet bazında yüzde 1,73 oranında erime gözlenmiştir. Stok erime hızının 2012 Ekim ayından itibaren en düşük seviyede gerçekleştiği görülmektedir.”

Yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 0,16

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,16 geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,27 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 85 oranında nominal artış gerçekleşti.Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, mayıs ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0,16 oranında artış, 2+1 konut tipinde yüzde 0,21 oranında artış, 3+1 konut tipinde yüzde 021 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0,06 oranında nominal artış yaşandı.

Yabancılara satılan konutların yüzde 42’si 2+1

Mayıs ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 5’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 9) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 42 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

Kredi kullanımı 7 puan geriledi

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, mayıs ayında peşinat kullanım oranı yüzde 45, banka kredisi kullanım oranı yüzde 14 ve senet kullanım oranı yüzde 41 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Nisan ayında peşinat kullanımı yüzde 44, senet kullanımı yüzde 35, banka kredisi kullanımı ise yüzde 21 oranında gerçekleşmişti.

Stok erime hızı yüzde 1,73

Yeni Konut Fiyat Endeksi, mayıs ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 1,73 oranında erime gözlendi. Mayıs ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 56’sı bitmiş, yüzde 44’ü bitmemiş konut stoklarından oluştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.