Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Mardin’de Konut Fiyatları 1 Yılda Yüzde 54 Oranında Arttı

Turk Emlak Haber Ajansı'nın Turyap Bölge raporlarından elde ettiği sonuçlara göre Mardin ilinde konut fiyatları son 1 yıl içinde yüzde 54 oranında değer kaydetti.

0

Turk Emlak Haber Ajansı‘nın Turyap Bölge raporlarından elde ettiği sonuçlara göre Mardin ilinde konut fiyatları son 1 yıl içinde yüzde 54 oranında değer artışı yaşandı. Türkiye’nin büyükşehir statüsüne giren bir ili ve en kalabalık yirmi altıncı şehri olarak biliniyor. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 838 bin 778 kişi.

Tarihiyle Büyüleyen Kent

Şehirde uluslararası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiş, koruma altına alınmış tarihi yapılar bulunmakta. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırıyor. Mardin, İpek Yolu güzergâhında olup, ilde beş han ve bir kervansaray bulunuyor.

Mardin’de Ortalama Amortisman Süresi 19 Yıl

Mardin ilinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatı ortalama 1.384 TL. Şehirde satılık konutların geri dönüş yani amortisman süreleri 19 yıl seviyelerinde. Amortisman süreleri dikkate alındığında ise 2021 ocak sonu itibarıyla, Mardin ilinde en hızlı geri dönüşe sahip ilçe Kızıltepe oldu. Şehirde  en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Artuklu, Midyat, Kızıltepe, Nusaybin oldu.

Mardin’de Kiralık Ev Fiyatları

Mardin ilinde ocak sonu itibarıyla son bir yıl içerisinde kiralık konutların fiyatları yüzde 20.66oranında artış gösterdi. Yine iki yıllık verilere bakıldığında ise değer artışı ortalama yüzde 31 seviyelerinde

Medeniyetler ve kültürler beşiği Mardin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biridir. Kültür turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Mardin camileri, kiliseleri, manastırları, türbeleri ve kendine has mimarisi ile Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Mardin geziniz sırasında geçmiş dönemlere doğru yolculuğa çıkarak içinde bulunduğunuz tarihî atmosferin tadını çıkartabilirsiniz. Misafirperver insanları ile hoşgörü şehri Mardin gezinize en az 3 – 4 gün ayırarak hem merkezi hem de çevre ilçeleri doyasıya gezebilirsiniz.

Mardin’de Gezilecek Yerler

Mardin farklı dinlerin ve kültürlerin şehri olduğu için ziyaret edilmesi gereken çok sayıda cami, kilise ve manastır bulunmaktadır. Siz de iyi bir planlama yaparak şehri üç günde keşfedebilirsiniz. Mardin gezinize birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin Kalesi ile başlamanızı öneririz. Günümüzde hala aktif olarak Süryaniler tarafından kullanılan Deyrulzafaran Manastırı görmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır. Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi ile Ulu Cami görülmeye değer dini yapılar arasında yer alırken Kırklar Kilisesi, Deyrulumur Manastırı, Meryemana Kilisesive Patrikhanesi gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken tarihî yapılardır. Mardin’in köklü geçmişine dair bilgileri bulabileceğiniz Mardin Müzesi, Sabancı Mardin Kent Müzesi ile birlikte Dara Antik Kenti’ni de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Geleneksel Mardin evleri ise geziniz sırasında sıkça karşınıza çıkacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku

TurkishEnglishRussianJapaneseDutchFrenchArabic