Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konya Bölge Raporu

Konya satılık ve kiralık konut fiyatlarında son durumu sizler için araştırdık. Konya'da konut fiyatları ortalama ne kadar? Konutlar kaç TL'den kiracı buluyor? Tüm bu soruların yanıtları bu haberimizde

0

Konya bilindiği üzere Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip il olarak biliniyor. Emlak sektörü son yıllarda Konya’da da yeni projelerle kendisini gösteriyor.

Büyük markalı projelere de ev sahipliği yapmaya başlayan şehirde satılık ve kiralık konutlarda son durumu sizler için araştırdık. Konya ve ilçelerini kısaca sıralayacak olursak; 31 tane ilçeye sahip olduğunu görüyoruz.

Konya ilçeleri

Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhöyük, Yunak.

Konya satılık konut fiyatlarında son durum ne?

23 Ekim 2019 tarihi itibariyle Konya satılık konut piyasası son 1 ayda yüzde 0,52 oranında artış gösterdi. Şehirde ortalama metrekare fiyatları 1.550 TL civarında.  100 metrekarelik bir konutun ortalama satış fiyatı 165 bin TL’den başlayıp 235 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Konya’da konutların amortisman süresi 18 yıl olarak hesaplanıyor.

Konya kiralık konut fiyatlarına bakıldığında en düşük 568 TL ile 946 TL arasında değişen fiyatlarla kiracı bulabiliyor. Bu fiyatlar ortalama olup aşağı yukarı değiştiğini unutulmaması gerekiyor.

Konya’da konut fiyatları en fazla yükselen ilçeler

Yıllık ortalamalara bakıldığında Ekim 2019 sonu itibarıyla konut için Konya ilinde en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Kulu, Çumra, Cihanbeyli, Akşehir, Ereğli olmuştur.

Konya’da konut fiyatları en fazla düşen ilçeler

Yıllık ortalamalara bakıldığında Ekim 2019 sonu itibarıyla konut için Konya ilinde en fazla değer kaybeden ilçeler sırasıyla Sarayönü, Karapınar, Kadınhanı, Bozkır, Meram olarak kayıtlara geçti.

İlhan ÇAMKARA / Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.