Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut kredisi faiz oranlarında son durum

TCMB'nin politika faizlerinde artışa gitmesi ile beraber konut kredisinde faiz artışı hızlandı. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1,80'e kadar yükseldi.

0

Merkez Bankası’nın iki yıl aradan sonra politika faizini yükseltmesinin ardından kredi faizleri tekrar güncellendi. Faizlerde yaşanan büyük sıçrama kredi talebini de yavaşlattı.

Geçen hafta MB’nin iki yıl aradan sonra politika faizinde 200 baz puan artışa giderek yüzde 10.25’e yükseltmesiyle ihtiyaç, konut ve ticari kredilerinin faiz oranları da değişti.

Konut kredisinde ise sıfır konut için aylık yüzde 1’in altında faiz teklif eden tek kamu bankası bulunuyor. Özel bankalarda ise en uygun konut kredisi faiz oranı aylık yüzde 1.15 ile yüzde 1.19 arasında değişiyor, en yüksek oran ise yüzde 1.62- yüzde 1.80 seviyeleri arasında seyrediyor.

Konut ve taşıt kredilerinde de artış hızı yavaşladı. Konut kredileri 18 Eylül haftasında sadece yüzde 0.11 arttı ve 276.5 milyar TL oldu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku