Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut kredisi çeken bir ev parası kadar faiz ödüyor

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak her geçen gün cazibesini yitirmeye devam ediyor. Konut mu, mevduat mı? Sorusu artık cevabını bulmuş durumda.

0 975

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak her geçen gün cazibesini yitirmeye devam ediyor. Konut mu, mevduat mı? Sorusu artık cevabını bulmuş durumda. Sektördeki durgunluk faizlerin yüzde 1’in altına inmesiyle aşılacak gibi görünüyor. Cazibesini yitiren konut piyasası şu an sadece yabancı yatırımcı için fırsat durumunda. Dövizin Türk lirası karşında gittikçe artan değeri yabancılar için tam bir fırsata dönüşmüş durumda.

Türkiye’de faiz oranlarının bu denli yüksek olması, yabancıların da artık ellerindeki paraları mevduata yatırıp faiz geliri elde edip, bunu konut sektöründe değerlendirdikleri biliniyor. Türk vatandaşları da aynı şekilde birikimlerini yüksek faiz getirisi olan bankalarda değerlendirmeye devam ediyor. Hal böyle olunca da inşaat firmaları konut stoku ve piyasaya olan borçları yüzünden oldukça zor duruma düşüyorlar.

Düşen konut fiyatları, tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi gibi fırsatları ev sahibi olmak için değerlendirmek isteyen kişiler yükselen faiz oranları nedeni ile harekete geçemiyor.

200 Bin Lira Konut Kredisi Çekenler 460 Bin Liraya Ödüyor 

En ucuz konut kredisi faiz oranı 1.65 seviyesine çıkarken 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi çekmek isteyen kişiler bankaya 460 bin 560 lira geri ödeme yapıyor.

Güncel konut kredisi faiz oranları incelendiğinde en uygun konut kredisi veren banka Ziraat Bankası olarak öne çıkarken 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi faiz oranı yüzde 1,65 olarak uygulanıyor.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.