Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut kredisi borcu olan evini satabilir mi?

Konut kredisi ile ev almak günümüzde çoğu kişinin tercihi. Peki, kredi borcu olan bir kişi aldığı evi satabilir mi? Emlak Haber Ajansı olarak sizler için bu konuyu araştırdık. Konut kredisi ile ev alan bir vatandaş konutu ipotekli olsa dahi evini satabilir. Ama nasıl olacak? Detaylar haberin devamında.

0

Kredi çekerek ev sahibi olmak, kirada oturmakla karşılaştırıldığında pek çok yönden daha avantajlı olsa da hayata yaptığımız planlar her zaman istediğimiz gibi gitmeyebiliyor.

Konut kredisi ile ev aldığınız zaman bankaya borç ödediğiniz müddetçe eviniz bankaya ipotekli durumda oluyor. Çeşitli nedenlerden dolayı borcu ödeyemeyecek duruma gelindiğinde, il ya da ülke dışına taşınılması gerektiğinde veya başka bir ev almak istendiğinde konutun satılıp satılamayacağı konut kredisi ile ilgili merak edilenlerden biri. Konut kredisinden dolayı eviniz banka tarafından ipotekli olsa bile mülk sahibi olarak evi satma hakkınız vardır.

Erken Kapama Yöntemi

Banka tarafından ipotekli evin satışında birkaç yöntem söz konusu. Bunlardan biri evi satarak aldığınız para ile kredinizi erken kapatmak. Erken kapatmak bankaların planlarının dışında gerçekleşen bir durum olduğundan pek hoşlandıkları bir durumdur diyemeyiz. Bu nedenle bankalar erken kapamalar için kalan anapara üzerinden %2 oranında bir ceza ödemesi talep ederler. İpotekli konutunuzu satarak, bankaya olan borcunuzu erkenden kapatmak istiyorsanız bu %2’lik oranı göz önünde bulundurmanız gerekmektir.

Evi Borcu ile Birlikte Devretmek

Kredisi ödenmekte olan evi satmanın bir diğer yolu ise evi borcu ile birlikte yeni sahibine devretmek. Bankanın onayı çerçevesinde gerçekleşecek olan bu durumda evin değeri üstünden, yeni ev sahibi size evin ödenmiş olan kısmını verir ve geri kalan borç evin yeni sahibine devredilir. Böylece yüzde 2’lik erken ödeme cezasını ödemek zorunda kalmazsınız.

Konut Kredisini İhtiyaç Kredisine Dönüştürmek

Konut kredisi ile aldığınız evi satma yöntemlerinden biri de konut kredisini ihtiyaç kredisine dönüştürmek. İpotekli evinizi satıp yerine başka bir ev almak istiyorsanız ancak kredinizi devredemiyorsanız bu yönteme başvurabilirsiniz. Böyle bir durumda bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle borcunuzun son dönemlerindeyseniz bankaların sunduğu bu yöntemden faydalanarak konut krediniz ihtiyaç kredisine çevrilir ve evin üzerindeki ipotek kalkar. Böylece evin satışını gerçekleştirebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.