Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut alacaklar dikkat!

Kredi faizlerinde yaşanan düşüş konut kredi faizlerine ne kadar yansıyacak? Konut kredi fazileri yüzde 1 bandının altına düşer mi?

0

Bilindiği gibi Merkez Bankası kredi oranlarında düzenleme yaparak faizleri aşağı doğru kaydırdı. Peki, bu durum konut almak isteyenler için bir fırsat olur mu? Emlak Haber Ajansı olarak konuya açıklık getirmek istedik.

Bilindiği gibi kamu bankaları konut kredi oranlarında 1,45, 160 arasında gidip geliyor. Bu seviyeler konut almak için kesinlikle uygun değil. İyi bir fırsat için konut kredi faizlerinin en fazla 1,10 seviyelerinde olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Geçmiş dönem satış rakamlarına bakıldığında 1 üstü faiz oranları çok fazla talep görmüyor. Özellikle 10 yıl gibi uzun süre kredi kullanacak vatandaşlar için en uygun aralık gerçekçi olmak gerekirse yüzde 0,8 ve 0,9,5 aralığı olduğunu görebiliriz.

Konut sektörü mevduat faizlerinden oldukça etkilenmiş bir dönemi yaşıyor. Uzun süre ilk defa Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi ilerleyen dönemde konut satışlarına nasıl bir katkı sağlayacak hep beraber göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.