Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İzmirliler sağlam zeminli konutlara koştu fiyatlar uçuşa geçti

İzmir depremi sonrası emlak piyasası alt üst olan İzmir’de vatandaş sağlam zeminli bölgelere kaçınca fiyatlar tavan yaptı. Kiralık ev fiyatları yüzde 60 artış gösterdi.

0

İzmir depremi sonrası emlak piyasası alt üst olan İzmir’de vatandaş sağlam zeminli bölgelere kaçınca fiyatlar tavan yaptı. Kiralık ev fiyatları yüzde 60 artış gösterdi.

Doğal afetler İzmirlilerin çilesini katladı

İzmir’de yaşanan depremin yaraları yavaş yavaş sarılırken, geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketi sonrası gözler bir kez daha bölgedeki depremzedelere çevrildi. 

Turk Emlak Haber Ajansı muhabirleri bölgedeki gelişmeleri yakından takip ederken, Depremin ilk gününden buyana depremzedelerin yanında olduğunu gösteren Turyap temsilcilikleri, İzmirliler tarafından büyük takdir topladı. Turyap Bornova Temsilcisi Hüseyin Atıcı bölgedeki son durumu ve İzmir’de bulunan yapı stoğu hakkında şunları söyledi;

“İzmir’de kaçak yapı oranı yüzde 65 seviyelerinde”

“İzmir geneli bina yaşı ortalamamız 25 yaşın üzerinde. Kaçak yapılaşma oranımıza bakılacak olursak yüzde 65 gibi bir oran ortaya çıkıyor. Malum talihsiz depremde 506 ağır hasarlı binada 4 bin 239 bağımsız konutumuz hasar aldı. 511 orta hasarlı binada 5 bin 920 bağımsız bölüm hasar aldı. 5 bin 900 ağır hasarlı binada 47 bin 737 bağımsız bölüm zarar görmüştür. Ayrıca 103 bin 785 hasarsız binada kontroller yapıldı toplam 109 bin binada hasar tespit çalışmaları yapılmış oldu. Dolayısıyla ilk etapta binlerce daire ihtiyacı oluştu. Bunu ilk günden itibaren yoğunluğu yaşadık.  Kira fiyatları bizim hissettiğimiz yüzde 50 – 60 oranında artış gösterdi. Sağlam zeminde bulunan deprem yönetmeliğine uygun 15 yaşa kadar olan binalarda yüzde 30-40 oranında artış yaşandığını gözlemledik.

İnsanlarımız depremde en çok hasar gören Bayraklı, Mansuroğlu ve Manavkuyu Mahallelerinden daha sağlam zeminli Bornova Kazım Dirik, Evka 3, hatta Buca, Çiğli taraflarına taşınma söz konusu.” diyerek sözlerini tamamladı.

Turk Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku