Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İzmir’de deprem evleri ağustosta teslim edilecek

0

30 Ekim’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde hasar gören İzmir’de yararlar sarılıyor.En fazla yıkımın yaşandığı Bayraklı’da çöken ya da ağır hasar görerek acil yıkılan, aralarında Rıza Bey Apartmanı’nın da bulunduğu binaların yerinde oluşturulan 7 proje alanında inşaat çalışmaları başlıyor. Bu yerler ile İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi yanındaki 375 hektarlık rezerv alanda yapılacak konutlar için bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temel atma töreni düzenlenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ihale edilen ve yerinde dönüşümle yatay mimariye göre inşa edilecek zemin artı beş kattan oluşan 1.444 konut ile 208 dükkân ağustosta hak sahiplerine teslim edilecek şekilde tamamlanacak. Ayrıca rezerv alanda inşa edilecek 397 konutun da temeli bugün atılacak.

Rezerv alanında yeni şehir kuracak

Yatırım değeri 800 milyon TL olan 1.841 konutluk ilk etap deprem dönüşümünün bugünkü temel atmayla başlayacağını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, rezerv alanda planlanan 3 bin 500 konut için çalışmaların devam ettiğini mart sonuna kadar burada da temel atmaların yapılacağını söyledi. Rezerv konut sayısını artıracaklarını açıklayan Kurum, “Bu alan 8 bin konut yapmaya müsait. Konut sayısını artırarak, İzmir’in kentsel dönüşümünü hızlandıracağız. Burası şehrin adeta yeni bir uydu kenti olacak” dedi.

Izmir’in en büyük dönüşüm projesi

Elazığ ve Malatya’da yapılanların aynısını sel ve deprem gibi doğal afetlerden zarar gören İzmir için de yapacaklarını kaydeden Bakan Kurum, İzmir’deki afet konutları için 2,5-3 milyar TL’lik yatırım yapılacağını vurguladı. “İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış oluyoruz” diyen Bakan Kurum, ilk etap teslimlerin ağustosta olacağını, kalanların ise bir yıl içinde hak sahiplerine yapılacağını ifade etti.

42 bin bağımsız bina yıkıldı

Depremden etkilenen Karaburun ilçesinin köylerinde de yeni köy evleri inşa edeceklerini anlatan Bakan Murat Kurum, şöyle konuştu: “Şu ana kadar İzmir’de, yaklaşık 20 bin binada yani yaklaşık 50 bin bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık. Bunlardan 42 bin bağımsız birimin yıkımını gerçekleştirdik. 2002-2021 yılları arasında, İzmir’de kira yardımı, proje uygulamaları, kamulaştırma, hizmet alımları gibi başlıklarda 407 milyon lira destek sağladık.”

Yer üstünden çok yer altına beton döküldü

Bayraklı’daki yedi proje alanında yıkılan 1.571 konutun yerine mükerrer daire sahipliği nedeniyle 1.444 konut yapılırken, yeni binalarda zemin iyileştirmesi için yer üstünden daha fazla beton yer altında kullanılacak. 2+1 ve 3+1 daireler ile dükkanların yer aldığı yeni projelerde eski komşuluk ilişkileri de dikkate alındı ve yıkılmadan önce yan yana olan bazı bina sakinleri aynı blokta olacak şekilde projeler tasarlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku