Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İstanbul’un mega projeleri yapılmaya devam edecek mi?

İstanbullu mega projelere alışmışken son zamanlarda en fazla merak edilen fakat dillendirilmeyen projelerde son durum ne?

0

Yerel seçimlerin tekrarlanma kararı öncesi en fazla merak edilen konulardan birisi de Mega projelerin akıbeti. Basında sık, sık gündeme gelen projelerin rafa kalktığı doğru mu? İki büyük projede son durum ne? Yanıtları en tepedeki isim olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Kanal İstanbul iptal mi edildi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi: “Kanal İstanbul, aynı kararlılıkla devam ediyor. Bazı ülkelerin ve firmaların şu anda ona da talepleri var. Bu taleplerle birlikte Kanal İstanbul’u devreye sokacağız. Onda da geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü Kanal İstanbul’u o kadar önemsiyoruz ki dünyanın en saygın projelerinden biri olarak görüyoruz” diyerek projenin devam edeceğini bir kere daha söyledi.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Yapılacak Mı?

Maliyetleri ile dudak uçuklatan büyük projeler arasında yer alan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi ve Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan her iki projeyi de yapacaklarını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Kanal İstanbul, aynı kararlılıkla devam ediyor.

Bazı ülkelerin ve firmaların şu anda ona da talepleri var. Bu taleplerle birlikte Kanal İstanbul’u devreye sokacağız. Onda da geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü Kanal İstanbul’u o kadar önemsiyoruz ki dünyanın en saygın projelerinden biri olarak görüyoruz. Orada da çift şehir planlıyoruz.

Çift şehirden kastım, Karadeniz’le Marmara’yı ayıracağı için orada her iki tarafta muhteşem şehirler oluşturacağız. Bunlara sıfırdan başlanacağı için proje de ihtişamıyla bir farklılık ortaya koyacak. Bu farklılığıyla beraber Kanal İstanbul kendinden bahsettirecek.

Süveyş Kanalı’nı, Panama Kanalı’nı dünyada herkes bilir. Şimdi İstanbul, İstanbul Boğazı’yla bir de Kanal İstanbul’uyla Çanakkale Boğazı’yla olduğu gibi dünyada farklı bir yere oturmuş olacak. Onunla ilgili bazı görüşmeler şu anda yapılıyor, dünyadan bazı firmaların katılma talepleri var” dedi.

Ankete Katılın

[totalpoll id=”4516″]

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.