Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İstanbul-İzmir Otoyolu Açılışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul- İzmir Otoyolu ortak açılış töreninde konuşma yapıyor.

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bugün başka bir gün. Bugün bir tarih yazıyoruz. Bugün İstanbul’u İzmir’e farklı bir şekilde bağlıyoruz.

Türkiye’nin ilk yap-işlet-devret yol projesini başlattığımızda olmayacağını söyleyenler, dalgasını geçenler oldu. Bu projenin Osmangazi Köprüsü dünyada sayılı köprülerinden biri. Bugün de kalan 192 km’lik bölümün açılışını yapıyoruz.

Toplamda 426 km’lik İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunun tamımını hizmete sunmuş bulunuyor. Nereden nereye… Bu viyadükler öyle kolay yapılmadı. İstanbul ile İzmir arasındaki seyahati güvenli, konforlu hale getirmenin yanında yolu da 100 km kısaltıyoruz.Bu yol sayesinde turizm hızlanacak. Maliyeti 11 milyar dolar olan bu projenin ülkemize katkısı 3.5 milyar dolar.

Biz Ferhat olduk. Dağları deldik Şirin’e ulaştık. Şimdi 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de içinde yer aldığı otobanla bu yolu birleştireceğiz. Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir otobanını da İstanbul-İzmir otoyolu ile birleştireceğiz

Bu otoyol Türkiye için her bakımdan kazançlı bir proje. İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşüren bu proje hayırlı olsun.

Bu otoyolu inşa eden ve 22 yıl 4 ay süreyle işletecek girişim grubunun devlete ödeyeceği tutar 6,3 milyar TL. İş bilenin kılıç kuşananın.

Bugün muhteşem bir katılım var. Coşkunuzu biliyorum. Helikopterle buraya inerken buradaki coşkuyu gördüm.

Yol, su medeniyettir. Yolunuz, suyunuz yoksa siz gayri medenisiniz. Ama nerede CHP varsa orada susuzluk, çöp var.

79 senede yapılan 6 bin 100 km’lik yolu 18 senede 26 binj 764 km’ye ulaştırdık.

BAYRAM UYARISI

Acele giden Allah korusun ecele gider. Gece yolculuğunda dikkat edin. Sizi bekleyen büyüklerinize yavrularınıza kötü haber ulaştırmayın. Yolların kuralı vardır. Bu kurala uyalım. Bayramlar acıya dönmesin. Emniyet kemeriniz ses getirsin ki huzur ve güvenle yolculuk yapabileseniz.

Hem yolculuk süreleri kısaldı hem de yolculuk konforu arttı. Kazalarda yaralanma, ölüm oranları azaldı.

Hem Ankara-Bursa hem de Bursa-İstanbul arasını 2 saat 15 dakikaya düşürecek hattı hizmete sunacağız.

Bursa’da ulaştırma yatırımlarını kesintisiz sürdürüyoruz. 18 karayolu projesini 2 yılda bitiriyoruz.

BURSA’YA YATIRIMLAR

Hükümetlerimiz döneminde sağlığı her zaman önemsedik. Bursa Şehir Hastanesi’nin resmi açılışını bugün yapıyoruz.

Bin 355 yataklı şehir hastanemiz otel standardında hizmet veriyor.

Bursa’ya 50 katrilyonun üzerinde yatırım yaptık. Şehir içi raylı 5,5 km uzatarak Bursa Şehir Hastanesi’ne ulaştıracağız.

Hizmet yarışında esamesi okunmayanlar konu çarpıtma olunca en ön sırada oluyor.

Laf ola beri gele yok. Kuru sıkı atmayla olmaz. Biz yaptıklarımızla konuşuyoruz. Birileri hala bu işlere çamur atıyor.

“DEVLET BÜTÇESİNDEN YAPMIYORUZ”

Şehir hastanelerini devlet bütçesinden yapmıyoruz.Anlaşılan o ki bu zatın her şeyden önce şehir hastanelerinin nasıl bir modelle yapıldığından haberi yok. Böylesine dev projeler için alternatif finansmanlar geliştirmek gerekiyor. Şehir hastanesini devlet bütçesinden yapmaya kalksak, değil on tanesini, iki-üç tanesini bile tamamlayamazdık. Pek çok devlet yatırımını kamu-özel ortaklığı ile hayata geçirdik.

Türkiye yap-işet-devret modelini en etkin şekilde uygulayan ülke konumundadır.

Hastanemizin kapalı alanı 475 bin metrekare. Yatırım bedeli 2 milyar 286 milyon TL. İşletme süresi 25 yıl. Hastanemizde 356 hekim binin üzerinde yardımcı sağlık personeli görev yapacak.

Bir röntgen için 7-8 ay sonraya gün vermiyorlar mıydı? Artık böyle bir şey yok.

Önüne 3 koyun verseniz akşama ikisini kaybedecek kişiye bu incelikleri anlatmak zor. CHP Genel Başkanı göremiyor diye bu modelin ülkemizin kalkınmasına yok sayamayız.

“BİR OLMALIYIZ”

Ülkemizi tökezletmek isteyenlere karşı karşıya olduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle bir olmalıyız. Bugün dimdik ayaktaysak ülkemizi 17 yılda getirdiğimiz yere borçluyuz.

CHP’nin başındaki zat kalkınma planını eleştirmek adına milli gelirin 17 yıldır artmadığını iddia etmiş. Türkiye’nin milli geliri biz iktidara geldiğimizde 236 milyar dolardı. Bu rakamı 2013 yılında 950 milyar dolara kadar çıkardık. CHP Genel Başkanı gezi olaylarında sokakları terörize edenlerin yanındaydı. PKK terör örgütünün siyasi temsilcileriye beraber Ankara’ya yürüyordu. Kılıçdaroğlu ülkemizin S-400 alma sürecinde de alenen karşı tarafın yanındaydı.

FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON

Cerablus’a Afrin’e El Bab’a girdik. Rusya ve ABD ile paylaştık. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Rusya ve ABD ile paylaştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.