Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İstanbul Bölge Raporu

Türkiye’nin en kalabalık metropol kenti İstanbul’da satılık konut fiyatları ne durumda? Konut kredi faizleri düştükçe fiyatlar artıyor mu? İstanbul’da satılık konutların ortalama fiyatları ne oldu? Emlak Haber Ajansı sizler için araştırdı

0

İstanbul satılık konut piyasası konut kredi faizlerinin düşmesi ile hareketlenmeye başladı. 2019 yılı geneline bakıldığında konut fiyatlarında yüzde 12 oranında bir düşüş yaşandı.

Son 1 aylık dilime bakıldığında ise 0,63 oranında bir artış yaşandığı görülüyor. İstanbul genelinde konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin TL’ye kadar çıkıyor. Konutları amortisman süresi ise 20 ila 22 yıl olarak hesaplanıyor.

Konut fiyatları en fazla değer kazanan ilçeler

İstanbul genelinde yıllık ortalamaya bakıldığında değeri en fazla artan ilçeler Zeytinburnu, Başakşehir, Sarıyer, Küçükçekmece oldu.

Konut fiyatları en fazla düşen ilçeler

Yine yıllık ortalamalara bakıldığında İstanbul’un en fazla değer kaybeden ilçeleri sırasıyla Beykoz, Avcılar, Şişli, Bakırköy, Bağcılar olmuştur.

İstanbul’da en hızlı kazandıran ilçeler

Amortisman süreleri dikkate alındığında ise Eylül 2019 sonu itibarıyla İstanbul ilinde en hızlı geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Eyüpsultan, Esenyurt, Beyoğlu, Beylikdüzü, Avcılar olmuştur.

İstanbul’da en geç kazandıran ilçeler

Amortisman süreleri dikkate alındığında Eylül 2019 sonu itibarıyla İstanbul ilinde en geç geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Beykoz, Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Adalar olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.