Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İstanbul Avcılar satılık konut fiyatlarında son durum

İstanbul Avcılar'da satılık ve kiralık konut fiyatlarını sizler için araştırdık.

0

İstanbul Avcılar ilçesi, Üniversiteler ve ulaşım aksları açısından merkezi bir noktada yer alıyor. İlçe nüfusu son zamanlarda oldukça göç almış durumda. Nüfus yoğunluğunun artması emlak fiyatlarına da yavaş, yavaş yansıyor. İstanbul’un önemli üniversite kampüsleri bilindiği üzere bu ilçede bulunuyor.

Avcılar, 1999 depremi öncesi satılık konut fiyatları oldukça yüksek seviyelerde olan bir ilçeyken Marmara depreminin hemen ardından, emlak fiyatları tam anlamıyla ‘dip’ seviyeleri gördü. Sonrasında ilçe dönüşüm adına çok fazla değişim göstermese de değer artışı açısından hızla toparlanma sürecine girmiş durumda.

Çoğunlukla eski ve çarpık yapılaşmanın görüldüğü ilçede, 2019 yılı itibarıyla fiyatlar yüzde 1,24 oranında artış gösterdi. Avcılar ilçesinde ortalama konutların metrekare fiyatları 2 bin 686 TL olurken, 100 metrekarelik bir daire ortalama 201 bin TL ile 335 bin TL arasında satılıyor. Genel ortalamaya bakıldığında fiyatlar 268 bin TL’den başlıyor.

Avcılar ilçesi, satılık konutlar için amortisman süresi 18 yıl olarak hesaplanıyor. Son bir yıllık değişime bakıldığında yüzde 1,24 oranında bir değer artışı söz konusu. Üç yıllık değişime bakıldığında ise bu oran yüzde 21,8 seviyelerinde. Son beş yıllık değişime bakıldığında, yüzde 61,9 olduğu görülüyor.

Avcılar 2019 kiralık daire fiyatları, 100 metrekarelik bir daire için ortalama bin 212 TL’den kiracı buluyor. İlçede 1 aylık kira artış oranın bakıldığında, yüzde 14 gibi bir değer kaybı gözlemleniyor. Son üç yıllık oranlarda ise, yüzde 12’lik bir artış söz konusu. Son olarak Avcılar kiralık dairelerin beş yıllık değer artışı ise, yüzde 35,6 oldu.

Emlak Haber Ajansı

Avcılar - Satılık Konut Fiyatları m² / TL

Yaş Aralığı

Eğitim Durumu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.