Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İmar barışına müracaat edenler dikkat!

Tarım ve Orman Bakanlığı valiliklere gönderdiği yazı ile mera alanlarına yapı kayıt belgesi verilmemesini istedi. Daha önce verilen belgelerin hak teşkil etmeyeceği vurgulandı.

0

61 Saat Gazetesi’nde yer alan haberde; ibraz edilen maddeler vatandaşlar üzerinde şok etkisi yarattı. Yetkililerin  başından beri mera alanları ve orman alanlarının kapsam dışında olduğunu açıklanmasına rağmen, vatandaşların ısrarla bu yollara yönelmesi fırsatçılık olarak belirtildi.

Bu durumu Ortahisar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Şenay Karakaş, “İmar Affı 3194 sayılı kanunun geçici 16. maddesi olarak çıktı, Yani 3914 sayılı kanuna göre işlem yapılan ve idari para cezası uygulanan yerler için geçerli. Özel kanuna tabi olan yerleri zaten baştan beri kapsamıyordu.
Bunlar nedir, Mera Kanunu, Orman Kanunu gönderilen yazı ve genelgelerle İmar Barışını kapsamadığı kurumlara bildirmişlerdi” diyerek açıkladı.

Karakaş, “Ama vatandaş bu bir fırsattır, sanki ruhsat izni verilmiş gibi değerlendirip kaçak olarak yapmaya devam ettiler. İmar Barışı da vatandaşın mükellefiyetinde yani tamamen vatandaşın bilgisi, kişisel iradesi ve beyanıyla yapılan işlem” ifadelerini kullandı.

61SAAT.COM

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.