Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İmar barışına giren yapılar “Riskli değildir, Sağlamdır” anlamı taşımıyor

İmar affının vatandaşların devletle barışı olduğunu, bununla birlikte ciddi bir istatistik de elde edildiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; imar barışı başvurularıyla birlikte ellerinde 10 milyona yakın bir veri oluştuğunu, nerede ne kaçak var onu görebilme imkânına kavuştuklarını söyledi.

0

İmar barışına giren binaların “sağlamdır, riskli değildir” anlamı taşımadığını ifade eden Bakan Kurum; imar affının kaçak olduğu için elektriğin, suyun, doğal gazın bağlanmadığı yapılara bunların bağlanabilme imkânını verdiğini hatırlattı.

İmar barışı ile birlikte, örneğin 1000 metrekare bina yapmış ama terasında bir kaçağı olması nedeniyle iskan alamamışsa iskanı alabilmesinin önünü açıyor diyen Bakan Kurum “Kat mülkiyeti kurabilmesinin önünü açıyor ancak bu binayı yıktığınızda eğer o kaçak imar planına uygun değilse de bunu yapmanıza yine müsaade etmiyor.” dedi.

Bakan Kurum, imar barışı ile riskli binayı çok iyi ayırmak gerektiğini, ikisinin farklı kavramlar olduğunu kaydetti.

İmar barışında bugüne kadar toplanan harç tutarının 17.5 milyar liraya ulaştığını aktaran Kurum, bunun da kentsel dönüşüm projeleri ve inşaat sektöründe ihtiyaç olan yerlerde kullanıldığını ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku

TurkishEnglishRussianJapaneseDutchFrenchArabic