Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İkinci evini alana ek vergi yolda

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1733) 4 Kasım 2019 tarihli Resmî Gazete ile yayımlandı.

0 686

Emlak sektörünü de yakından ilgilendiren konuların yer aldığı çok sayıda yasal düzenleme yer alıyor.Yayımlanan karar kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile ikinci ve sonraki konut alımlarında vergilendirme ve kredilendirme konusunda yeni düzenlemelere yer verileceği duyuruldu.

Gayrimenkul zenginleri ve ikinci evi olanlara ek vergi

Yeni karar doğrultusunda yapılacak olan yeni yasal düzenlemeler ile ikinci ve sonraki konut alımlarında vergilendirme ve kredi kullanımına ilişkin düzenleme ve uygulamaların gözden geçirilmesine karar verildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve BDDK tarafından hazırlanacak olan yeni yasal düzenleme ile üretken olmayan yatırımların cazibesinin azaltılması amaçlanacak.

Bu nedenle ikinci ve sonraki konut alımlarında uygulanan vergi istisnaları gözden geçirilerek kaldırılacak. Konut kredilerinde geçerli olan kredi değer oranı parametreleri ikinci ve sonraki konut alımlarında farklılaşacak.

Örneğin kamu bankaları tarafından verilen 0.99 konut kredisi faiz oranı gibi indirimli konut kredisi kampanyalarından yararlanılmasına izin verilmeyecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.