Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İki günde Körfez’e 250 milyon dolarlık satış hedefi

Konut alımında vatandaşlık hakkının kolaylaşmasının ardından geçtiğimiz yıl 8 milyar dolara ulaşan yabancı alımının bu sene daha da artması bekleniyor.

0 931

23-24 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan ve Türk gayrimenkul sektörü ile yabancı alıcıları buluşturacak olan13.Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi de bu sene rekor bir katılıma hazırlanıyor.

Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Haktan Öztunalı, 20’den fazla ülkenin katılacağı fuarda iki gün içinde 250 milyon dolarlık satış hedefi koyduklarını söyledi.

İlk olarak 2007 yılında 6 ülkenin katılımı ile başlayan Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, bu yıl rekor bir katılımcı sayısını ağırlamaya hazırlanıyor.

23-24 Mart tarihlerinde Hilton Convention Center’da Arab Türk İş Adamları ve Yatırımcılar Derneği ana sponsorluğunda düzenlenecek olan fuara, tamamına yakını Türkiye’den olmak üzere 50’den fazla firmanın yaklaşık 300 proje ile katılması bekleniyor.

Fuarda ziyaretçi sayısının 7 bini geçeceği tahmin ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katılacağı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konut ve yatırım yapan Araplara vatandaşlık hakları anlatılacağı fuarda Türk projelerini Körfez ülkelerinde pazarlayan 14 ajans da yer alacak.

ÜLKE SAYISI ARTTI, HEDEF 250 MİLYON DOLAR

Geçtiğimiz yıl konut alımında vatandaşlık hakkının I milyon dolardan 250 bin dolara düşmesinin ardından hızlanan ve yıl sonunda 8 milyar dolara çıkan yabancı alımlarının bu yıl da devam ettiğini belirten Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Haktan Öztunalı, söz konusu ilgiyi 13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi’ne yönelik olarak da net bir şekilde gördüklerini belirtti.

Vatandaşlık hakkının kolaylaşmasının yanında Türkiye ekonomisindeki düzelmenin de Türk emlak piyasasına olan ilgiyi artırdığını kaydeden Öztunalı, geçtiğimiz yıl fuara 15 ülkeden yatırımcılar katılırken bu sene rakamın 20’nin üzerine çıkacağını ifade etti.

Bunun yanında 7 ülkeden ticari heyet ve ticaret odası başkanları düzeyinde katılım olacağını söyleyen Öztunalı, sayının fuara doğru artabileceğinin de altını çizdi. Bu sene sadece kendisinin 6 farklı ülkeye giderek birebir tanıtımlar ve lansmanlar yaptığım kaydeden Öztunalı, “Körfez sermayesinin Türkiye’ye büyük bir ilgi duyuyor.

Bunu özellikle yurtdışında daha da net bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu ilgi neticesinde ve fuara yeni katılan ülkelerle geçtiğimiz yıl iki günde yapılan 132 milyon dolarlık satışın bu yıl 250 milyon dolara çıkmasını hedefliyoruz.” diye konuştu. Öztunalı, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İran ve Irak gibi ülkelerin yanında bu sene Katar, Sudan, Yemen, Suriye, Fas ve Tunus gibi ülkelerden de ciddi bir talep olduğuna dikkat çekti.

24 MART’TA TEKLİF ALMA TOPLANTISI DÜZENLEYECEĞİZ

2001 yılından bu yana binlerce gayrimenkulün açık artırma yöntemi ile satışına aracılık ediyoruz. Arap-Türk Zirvesi’nin ikinci günü 24 Mart 2019 tarihinde saat 14:00’te gayrimenkul satışlarına yönelik “Teklif Alma Toplantısı” düzenleyeceğiz. Müzayede/açık artırmadan farklı olarak katılım teminatlarının düşük olduğu bu satış yönteminde hemen tapu hemen teslim konut veya ticariler düşük bedellerden satışa sunulacak.

Salonda gayrimenkullere en yüksek teklif verenler satış onayı için gayrimenkul sahibine onaya sunulacak. Satışına onay verilen gayrimenkulün ödemesi yapıldıktan sonra tapu devri. teslim aşamasına geçilecek.

YABANCILARIN TÜRKİYE’DEN EMLAK ALIMINA REHBERLİK EDECEĞİZ

Turyap 1985 yılında insanların en önemli alışverişine aracılık yapmak üzere kuruldu. Bizim sihirli kelimemiz ‘güven’. İnsanlar emlak alıp satarken güven ortamında bunu yapması gerekir.

Biz binlerce gayrimenkulün satışına aracılık ederken hiç kimsenin yanılmasma müsaade etmedik. Yurt dışında yaşayanların Türkiye’den emlak alma durumunda asla kandırılmayacağını garanti ediyoruz.

Türk Arap Zirvesi Azmi sarıbay

Türkiye’de her yerde, dünyada birçok noktada da biz varız. Yurt dışından gayrimenkul alımlarında çoğu zaman maalesef suistimal edilmişler.

Yabancıya satışta ciddi bir artış var. Yabancı yatırımcıların 2017 ve 2018 yıllarında Türkiye’de gerçekleştirdikleri tüm gayrimenkul cinsinden alımları mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme. alan bazında 2018 yılında 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %143.7. işlem sayısında ise %1 19.4 artış olduğunu belirledi.

Turyap olarak yabancılann Türkiye*den emlak alımında onlara rehberlik edeceğiz. Gayrimenkul değerlemelerini çözüm ortağımız EVA Gayrimenkul Değerleme ile bağımsız ve tarafsız şekilde yapacağız.

Size tapu yapılırken bizim hukuk ve mali müşavirimiz eşlik edecek, temiz tapu almanızı sağlayacağız. Bizden emlak aldığınız takdirde kandırılmayacağınızı garanti ediyoruz, buna rağmen yanıldığınız ortaya çıkarsa tüm zarar ve ziyanınızı tanzim etmeyi taahhüt ediyoruz’ •

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.