Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Hong Kong Emlak Piyasasının Geleceği Karanlık

Hong Kong Emlak Piyasasının Geleceği, ABD Ekonomisinin Etkisiyle Kasvetli Görünüyor

0

Kamu bankalarından bu sıralar ard arda gelen faiz indirimleri konut kredisi taleplerinde artışa neden oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 25 Temmuz’da 425 baz puan faiz indirimi uygulamış, ardından da çok sayıda kamu bankası faiz indirimine yönelmişti.

Kısa zaman önce ise Türkiye’nin konut satışlarında yabancıların payının arttığı öğrenilmişti. 2019’un ilk 6 aylık döneminde ülkemizdeki her 100 evden 4’ünü yabancılar satın aldı.

Konut sektörü bu etkilerle canlanırken, kamu bankalarının ard arda yaptığı faiz indirimleri vatandaşın konut almak için başvurduğu kredi miktarını artırdı.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan söz konusu bu faiz indirimlerinden önce yapılan TCMB indiriminin konut kredisini canlandıracağı zaten bekleniyordu. Ardından ilk adım Ziraat Bankası’ndan geldi. Banka, tutarı 500 bin TL’ye kadar olan konut kredisinin faizini azami 15 yıl için %0.99 olarak belirlemişti.

Ziraat Bankası bununla birlikte diğer vadeli ve tutarlarda da faizleri aşağı indirmişti. İkinci hamle de Vakıfbank’tan ve üçüncüsü de Halkbank’tan gelmiş, iki banka 180 aya kadar vadeli konut kredisi faizlerini %1’in altına indirmişti. Yapılan bu faiz indirimlerinden bu yana üç bankanın Cuma günü 12:30’dan itibaren 34 bin kişi üzerinden 5.9 milyar TL’lik başvuru gerçekleştiği ortaya çıktı.

Salı günü üç bankanın gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında konut kredisine rekor düzeyde talep geldiği belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.