Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Hayatında ilk defa ev kiralayacaklara 7 önemli tavsiye

Anne ve babanızdan ayrılıyorsunuz, evlilik, iş, okul her ne sebeple olursa olsun ilk kez farklı bir yerde yaşamak için adım atmaya karar verdiniz. Peki, ilk defa ev kiralarken nelere dikkat edeceğinizi biliyor musunuz? Emlak Haber Ajansı sizler için 7 önemli maddeyi araştırdı.

0

İlk defa ev kiralayacaklar için önemli ip uçlarını sizler için araştırdık. İşte sizi ev kiralarken istenmeyen durumlardan kurtaracak 7 önemli madde.

Bütçenizi hesaplayın

Ev kiralarken ilk dikkat edilmesi gereken şey bütçe planlaması. Ödeyeceğiniz kira aylık gelirinizin %30’unu aşmamalı. Bütçenizi aşan evler güzel olsa da ödemelerde zorluk yaşamak istemezsiniz.

Sonradan çıkacak masraflar

Evin kirasını öğrendik, peki hesaba katılmayan küçük sürprizlerden haberiniz var mı? Evin ısınma şekli ve aidat da ek giderleri belirlemede önemli detaylardan biri.

Evin bulunduğu muhit

Biraz dolaştıktan sonra evi beğendiniz, peki içerisinde yaşayacağınız muhiti tanıyor musunuz? Nostaljik bir daireyi çok beğenmiş olabilirsiniz, yetinmeyin. Buna ek olarak yaşayacağınız muhiti tanımak yapacağınız en doğru şey olur.

Toplu taşımaya olan uzaklık, mahalle kültürü gibi detayları da atlamamalısınız.

Eski Kiracı

Eğer imkânınız varsa evin eski kiracısı ile görüşüp daireden memnun olup olmadığını sorun. Böylece belki de aklınıza gelmeyecek sorunlardan haberdar olur, can sıkıcı sürprizleri önleyebilirsiniz.

Ev Sahibi

Evi buldunuz, şimdi ikinci aşamaya geçip ev sahibini ikna etmelisiniz. Ev sahibi ile görüşmeye giderken sorguya çekilmeye hazır olun. Kredi notunuzdan, maaş bordrosuna geniş bir yelpazeye sahip şaşırtıcı sorularla karşılaşabilirsiniz.

Kira Sözleşmesi

Haklarınızı korumak adına kira sözleşmesine imza atmadan önce internetten araştırma yapmanızda fayda var. Sözleşmeye eklenmesi gerektiğiniz maddeleri de belirtip mutlaka sözleşmeye ekletin. Kiraya ne zaman zam yapılacağı ve oranının ne olacağı gibi konuları sözleşmede belirtebilirsiniz.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.