Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Gayrimenkulde yatırım nasıl yapılmalı?

Emlak yatırımı tasarruflarını değerlendirmek isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği yatırım araçları arasında. Doğru planlanmış bir yatırım tasarruf sahiplerine oldukça hatırı sayılır bir kazanç sağlayabilir.

0

Emlak yatırımı tasarruflarını değerlendirmek isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği yatırım araçları arasında. Doğru planlanmış bir yatırım tasarruf sahiplerine oldukça hatırı sayılır bir kazanç sağlayabilir.

Fakat tam tersi bilinçsizce yapılan bazı gayrimenkul yatırımları da tasarruflarınızın erimesine neden olabilir. Emlak Haber Ajansı olarak nasıl doğru bir yatırım yapılır bunları anlatmaya çalışacağız.

Gayrimenkulde yatırım nasıl yapılmalı?

Gayrimenkul yatırımında en doğru yatırım şekli, kişinin tüm birikimini en iyi şekilde analiz edip bu standartlar ölçüsünde yatırıma yönelmesi olacaktır. Şayet kişi kirada oturuyor ise ev almak ya da kira getirisi yüksek olan konut projelerinde daire sahibi olmak doğru bir yatırım argümanı olarak karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra iş alanı tarım olan bir kişinin tarım arazisi üzerine tasarruflarını değerlendirmesi oldukça isabetli bir karardır.

Konut yatırımlarında nelere dikkat edilmeli?

Konut yatırımı yapmaya düşünen kişi için yatırımın niteliği önem arz eder. Alınacak olan konutun ikamet için mi yoksa sadece yatırıma yönelik mi olacağı üzerine durulmalıdır. Konutun fiyatı ve konutu satın almak için kullanılacak finansal araçlar, ayrıntılı olarak gözden geçirilmelidir. Yatırım odaklı konut alımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bitmiş bir konuttan ziyade temelden alınacak olan dairenin kişi için doğru yatırım şekli olacağıdır.

Arsa – tarla yatırımlarında nelere dikkat edilmeli?

Kişinin yatırımının karşılığını almak için beklenti içinde olduğu yatırım dönemi önemlidir ve tüm yatırımlar bu beklenti doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Yatırımın geri dönüşünün; kısa, orta ve uzun dönemli periyotları göz önünde bulundurularak doğru yatırım şekli tercih edilir. Kısa dönem 3 ile 5, orta dönem 5 ile 10, uzun dönem ise 10 yıl ve fazlası süreçleri kapsar. Arsa yatırımlarında kısa dönem beklentisi varsa şehir içerisinde imara uygun bir alan tercih edilmelidir. Orta ve uzun dönemli yatırım beklentilerinde ise imara açılması beklenen tarım arazileri arasından seçim yapılması oldukça doğru bir tercih olacaktır.

Ticari, konut ya da arsa yatırımlarında, yatırım yapacak kişinin finansal getirileri, yatırımın dönemsel geri dönüşünü ve yatırımın niteliğini mutlaka dikkate almalıdır. Kişinin yatırım beklentilerini net bir şekilde ortaya koyarak beklentisine en uygun emlak yatırımına yönelmesi, doğru ve kar getirisi yüksek olan yatırımı tercih etmesine olanak sağlayacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.