Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Fikirtepe’de arsa fiyatları çöküşte

Kentsel dönüşümün simge bölgesi Fikirtepe'de Kentsel dönüşüm iflas etti.

0

Kentsel dönüşümün yılan hikayesine döndüğü Kadıköy- Fikirtepe’de hak sahiplerinin mağduriyeti her geçen gün katlanıyor. Kentsel dönüşüm ile yeni evlerine kavuşmayı hayal eden hak sahipleri yapılamayan projeler yüzünden borç batağına saplandılar.

Verilen sözler tutulmadı

Markalı birçok firmanın cirit attığı Fikirtepe’de geçmişte metrekaresi 12.000 TL’ye kadar değer biçilen arsa fiyatları şimdilerde yarı fiyatına zor satılıyor. EHA’nın bölge’de yaptığı araştırmalara göre, Fikirtepe’de kentsel dönüşüm  uzun zamandır sınıfta kalmış durumda. Geride binlerce aile mağdur olarak kalırken kendilerine verilen sözlerin tutulmadığının altını çiziyorlar. Mağdurlar arasında 5 katlı binası olandan tutunda 30 metrekare arsa payı olan çok sayıda insan hep bir ağızdan şunu söylüyor,” Müteahhitler de aç gözlü davrandı bizlerde aç gözlü davrandık böyle mağdur olacağımızı bilseydik bu işlere kalkışmazdık” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

Fikirtepe’de parça parça arsa satışı

Turk Emlak Haber Ajansı editörlerinin edindiği bilgilere göre bölge halkının bir çoğu sıfırı tüketmiş durumda. Yapılan röportajlarda kentsel dönüşüm mağdurları arasında birden fazla kredi borcu olanlar bulunuyor. Fikirtepe’de evleri yıkılmış olan mağdurlar son çare olarak arsalarını parça parça satarak bölgeden ayrılıyor.

Kentsel dönüşümün ilk başladığı yıllarda bir hayli gözde olan bölge şu an deyim yerindeyse yarı yarıya değer kaybetmiş durumda. Metrekaresi 12.000 TL olarak gösterilen alanlar bugün itibariyle 5-6 bin TL’ye kadar düşmüş durumda. Yaklaşık 14 bin ailenin mağdur olduğu Fikirtepe’de hane halkı ile birlikte 60 bin mağdur olduğu olduğu hesaplanıyor.

Uzun yıllar kira yardımı alamayan aileler de şimdilerde geçim sıkıntısı baş göstermiş durumda. Mağdurlar arsa paylarını teker teker satmaya başlamış durumda. 30 metrekare arsa payı olan hak sahiplerinden bazılarının 3-5 metrekare parçalar halinde arsa paylarını sattıkları dile getiriliyor.

İlhan ÇAMKARA / Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku