Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ev taşırken nereden nasıl başlanmalı?

Taşınırken ihtiyaç duyacağınız malzemelerin başında elbette koliler geliyor… Bakkal ve marketlerden, beyaz eşya ve mobilya mağazalarından son derece sağlam ve işe yarar paketleme malzemeleri bulabilirsiniz.

0 1.189

Bu mağazaların önünden geçerken içeri girip koli olup olmadığını sormaktan çekinmeyin.

Özellikle beyaz eşya paketlemesi için kullanılan straforlar son derece faydalı olacaktır. Eğer bu yolla koli bulamıyorsanız, ambalaj ürünleri satılan bir dükkânı ziyaret edip buradan gerekli her türlü paketleme malzemesini edinebilirsiniz.

Eşyalarınızın, örneğin televizyonunuzun orijinal kutusunu saklıyorsanız bu çok işinize yarayacaktır çünkü en sağlıklı korumayı bu kutu sağlayacaktır. Televizyon gibi hassas elektronik aletlerin uzun yolculuklarda zarar görme ihtimalinin çok yüksek olduğunu unutmayın. Nakliye yolculuğu uzun sürecekse ekstra önlemler almanız gerekebilir ve bu noktada profesyonel destek almak, alacağınız riski azaltmış olur.

Paketleme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşyaları uygun kategorilere göre ayırıp paketlemek çok önemlidir. Kırılacak eşyaları uygun paketleme malzemeleriyle iyice sarmak kötü sürprizlerden korur. Giysilerinizi paketlerken yazlık ve kışlık olarak ayırmak da çok pratik bir çözümdür. Böylece yeni evinizde bazı kolileri açmayı erteleme şansınız olur; kendinizi bir kaos içerisinde bulmazsınız. Bunun yanı sıra, kolilerin üzerine, içlerinde ne olduğunu net bir şekilde yazmak, yeni eve yerleşme sürecini hızlandırma ve kolaylaştırma konusunda size yardımcı olur.

Taşınırken Mutfak Eşyaları Nasıl Toplanır?

Taşınacak insanların korkulu rüyasıdır mutfak… Çünkü en çok sayıda kırılacak eşya, mutfakta bulunur. Mutfak eşyaları hem dikkatle paketlenmeli hem de özenle taşınmalıdır. Paketleme işlemini kendiniz yapacaksanız bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle çok sayıda gazete kâğıdı ya da paketleme kâğıdı edinin. Elinizin altında paketleme naylonu bulunması da faydalı olacaktır. Sağlamlığından emin olduğunuz kolilerin en altına gazete kâğıdı veya pıt pıtlı naylon yerleştirin. Böylece kırılabilecek eşyaların zeminle doğrudan temasını önler ve darbelere karşı koruma sağlayabilirsiniz. Akabinde tabak ve çanakların arasına da gazete kâğıdı ya da paketleme kâğıdı yerleştirerek, tüm bu eşyaları kutunun içinde devrilmeyecek şekilde sabitlerseniz, kötü sürprizlerden kaçınmış olursunuz.

Çok ağır kutular hazırlamamak da önemli bir püf noktasıdır. Çift oluklu karton kutular bu konuda işinize yarayabilir. Bir nakliye firmasıyla çalışıyorsanız şunu da göz önünde bulundurmalısınız: Yanlış paketleme sonucunda oluşan hasarlarda firma muhtemelen sorumluluk kabul etmeyecektir. Firma paketlemeyi bizzat yapmadığı sürece zararınızı kendiniz karşılamak zorunda kalırsınız. Bu yüzden paketleme aşamasında sergileyeceğiniz efordan ve masraftan kaçınmamak uzun vadede sizin için çok daha kârlı sonuç verecektir.

Taşınırken Yatak Nasıl Paketlenir?

Ev taşırken yatağı paketleyip taşımak en zorlu aşamalardan biri elbette. En pratiği yatağın demonte edilerek taşınması olacaktır. Monte edilmiş halde yatağı evden çıkarmak çok zor veya imkânsız olabilir. Demonte işlemi sırasında yatakları tek kullanımlık streç ambalajlarla sararak yatak başını ve yanlarını pıt pıtlı naylonları ile paketlemek faydalı olacaktır. Yeni eve geçtiğinizde de montaj işlemini gerçekleştirmelisiniz. Eğer montaj ve demontaj konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız nakliye firması bunu sizin yerinize yapabilir.

Taşınırken Mobilyalar Nasıl Paketlenir?

Artık çoğu mobilya fabrikalarda sunta ya da MDF gibi malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bu malzemeler nemden ve montaj – demontaj işlemlerinden zarar görmeye son derece müsait. Taşınma sürecinde bu sebeple daha dikkatli olmak gerekiyor. Bu konuyla ilgili püf noktalarını sıralamamız gerekirse…

Öncelikle mobilyaların ayaklarını sökmeniz gerekir, çünkü araç hareket halindeyken fazlasıyla gerilime maruz kalırlar. Aynı şekilde kol, süs, kulp gibi sivri çıkıntıların sökülmesi mümkünse, sökmeniz sizin yararınıza olacaktır. Mobilya eğer demonte edilebiliyorsa demonte taşımak riskleri azaltacaktır. Bir mobilyanın kirlenmesini engellemek için en ideal yöntem streç kullanmaktır. Mobilya kapaklarını, raf ile cam parçalarını sökmek veya karton koli ile desteklemek de son derece önemli. Nakliye aracında mobilyayı bir nakliyat battaniyesi üzerine yerleştirmek, çizilmesini önleyecektir. Mobilyaların köşeleri çok kolay hasar göreceği için, köşeleri karton koliyle desteklemeniz gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.