Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Özellikleri

Ziraat Bankası, ev sahibi olmak isteyenler için yeni bir ürün olan enflasyona endeksli konut kredisini 17 Haziran itibari ile kullanıma sundu. 

0 349

Ziraat Bankası, ev sahibi olmak isteyenler için yeni bir ürün olan enflasyona endeksli konut kredisini 17 Haziran itibari ile kullanıma sundu.

Banka konuyla ilgili “Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranı 1-120 aya kadar vadede TÜFE+0,19 (aylık) marj oranı olarak belirlenmiştir” açıklamasında bulundu.

18 Haziran tarihinde ise Halkbank da Vakıfbank ve Ziraat Bankasına katılarak, Enflasyon Korumalı Konut Kredisi uygulamasını başlattı. Enflasyona endeksli Ziraat Bankası konut kredisi ürünü ile, tüketicilerin konut ihtiyaçlarını ertelememeleri için uygun maliyetlerle ev sahibi olunmasını hedefliyor.

Özellikle, ev sahibi olmak için gelecekte enflasyon oranının düşmesini bekleyen müşterilerin hedeflendiği bu Ziraat konut kredisinde faiz oranı, müşteriler tarafından kredi kullandırım aşamasında seçilecek periyotlarda (6 ya da 12 aylık periyotlar)enflasyon oranına göre güncellenecek

Enflasyona endeksli konut kredisi için şu an için açıklama yapan iki bankanın da özellikleri birbirinden farklı. İki üründe de 120 aya kadar vade yapılabilirken faiz oranı güncellemeleri Ziraat Bankası için 6 ya da 12 aylık periyotlarda, VakıfBank için 3,6 ya da 12 aylık periyotlarda güncellenebiliyor.

Ayrıca faiz oranı için tüketiciyi koruyan tavan faiz uygulaması var. Yani, alacağınız konut kredisinin faiz oranı sözleşmede belirtilen azami faiz oranını aşamıyor.

Bu kredinin en önemli özelliği ise enflasyon düştükçe aylık taksit tutarınızın düşecek olması. Tüm detaylara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Özellik Ziraat Bankası VakıfBank
Vade 120 Ay 120 Ay
Faiz Oranı Değişim Periyotu 6 ya da 12 Ayda Bir 3,6 ya da 12 Ayda Bir
Erken Kapama Cezası Yok Yok
Sabit Faizli Krediye Geçiş Geçilebilir Geçilebilir
Tavan Faiz Oranı Uygulaması Var Var
Kullandırım Oranı %80 %80
Ödeme Aylık Eşit Taksitli Aylık Eşit Taksitli

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Hesaplama Tablosu

VakıfBank’ın kendi sayfasında paylaştığı enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranları hesaplama tablosu şu şekilde:

Vade TÜFE (Yıllık % Değişim) Marj Oranı (Yıllık) Faiz Oranı (Aylık) Azami Faiz Oranı (Aylık)
03-60 Ay %18,71 %2,28 %1,75 %2,99
61-120 Ay %18,71 %3,00 %1,81 %2,99

Bu üründen ayrıca talep edilen kredi tutarının %0,5’i oranında kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Aynı zamanda Halkbank Yetkilileri TÜİK ve TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) verilerine göre faiz oranlarının her 6 ayda bir düzenleneceğini duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.