Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

En çok DASK poliçesi kasım ayında kesildi

Kamuoyunda DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortalı konut sayısı Türkiye genelinde 10 milyonu geçti.

0

2020 yılında en çok deprem DASK poliçesi ise 30 ekimde yaşanan İzmir depremini takiben 975 bin 895 adet ile kasım ayında düzenlendi. Güncel olarak düzenlenen zorunlu deprem poliçesi sayısı 10 milyon 20 bine, sigortalılık oranı ise yüzde 56.7 ye ulaştı.

Toplam konut ve yaşayan poliçe sayılarına göre sigortalılık oranı en yüksek il yüzde 94.6 ile Bolu olurken bu kenti yüzde 90.5 ile Yalova, yüzde 87.6 ile Tekirdağ, yüzde 87 ile Sakarya şehirleri izliyor. İzmir’de de sigortalılık oranı da geçen yıla göre yüzde 5.4 artış göstererek yüzde 61.4 seviyesine yükseldi. Düzce, Muğla, Çanakkale ve Kocaeli kentleri de sigortalılık oranının yüzde 70’i geçen şehirler arasında.

2021 yılı için zorunlu deprem sigortalı evler için ödenecek en yüksek teminat bedeli 268 bin TL’ye, betonarme konutlar için metrekare birim maliyet değeri ise 1268 TL’ye yükseltildi. DASK, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları teminat altına alıyor. Bu aşamada da aslında arsa bedeli değil sadece taşınmazın yeniden inşa bedeli teminat altına alınıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku