Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Emlakçılar Kepenk Kapatma Noktasına Geldi!

Emlak sektöründe yaşanan durgunluk iyiden iyiye hissedilmeye başladı. Peki, sektördeki durgunluğun nedeni ne? Eldeki konut stok fazlası ve yükselen konut kredi faizleri sektörde iş yapan tüm kesimleri hissedilir biçimde etkilemeye başladı

0 605

Emlak sektöründe yaşanan durgunluk iyiden iyiye hissedilmeye başladı. Peki, sektördeki durgunluğun nedeni ne? Eldeki konut stok fazlası ve yükselen konut kredi faizleri sektörde iş yapan tüm kesimleri hissedilir biçimde etkilemeye başladı.

Düşen konut satışları müteahhitler kadar emlak ofislerini de olumsuz etkiliyor. Pek çok emlak ofisi aylardır satış yapamadığını dile getirirken bazı emlak ofisleri de sadece kiralama hizmetleri ile ayakta kalmaya çalışıyor.

Arap Emlakçılar Türedi

Yabancılara konut satışı rakamları her geçen gün artmaya devam ederken markalı konut projeleri bu satışlarla ayakta kalmaya çalışıyor.

Ancak emlakçılar aynı fırsattan yararlanamıyor. Çünkü Arap yatırımcılar kendileri gibi Arap olan kişiler aracılığı ile ev satın almayı tercih ediyor ki bu da emlakçıların iş yapmasını engelliyor.

Konu hakkında açıklama yapan Yalova Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayrettin Yılmaz, yabancıların en çok konut aldığı iller arasında yer alan Yalova’nın bu satışlardan olumlu etkilenmediğini söyledi.

Yılmaz yapmış olduğu açıklamasında tüm emlakçıların sinek avladığını söyleyerek “Şu anda zaten satışlarımız hep Araplarla. Yalnız bu konuda şuna değinmek istiyorum. Yalova´da şu anda Araplar kendileri emlakçılık yapıyor.

Bizim Türk vatandaşı emlakçılarımızın Araplarla bir alışverişi yok. Şu anda Araplar Yalova´yı istila etti. Fırın da açıyorlar, balıkçılık da yapıyorlar, sanayide de iş yapıyorlar, emlakçılık da yapıyorlar” diyerek yetkililere seslendi.

3.5 Yıldır Emlak Sektörü Durgun 

Son 3.5 senedir emlak sektörünün durgun olduğunu belirten Yılmaz yetkisi olmayan sözde Arap emlakçılara dikkat çekerek “Tapu müdürlerine de sesleniyorum; Araplarda alan-satan olabilir ama lütfen emlakçılarını sorgulasınlar, vergi karnesi var mı? Emlak sektörüne yetki belgesi var mı? Açma ruhsatı var mı?

Belediye başkanlarına da sesleniyoruz; lütfen Yalova´daki tüm il, ilçe ve beldelere sahip çıksınlar. Yoksa Yalova elden gidiyor. Sonra ah vah demeyelim. 3,5 yıldır Yalova´da emlak sektörü durgun. Tüm emlakçılar kapatma durumuna geldi ama utancından kapatmıyorlar “da emlak sektörü durgun. Tüm emlakçılar kapatma durumuna geldi ama utancından kapatmıyorlar” diyerek emlak ofislerinin kepenk kapatma noktasına geldiğini söyledi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.