Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs

Belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak tahsil edilen Emlak Vergisinde son haftaya girildi. İlk taksit ödemeleri için son gün 31 Mayıs Cuma.

0 582

Emlak vergisi ödemelerinde son gün 31 Mayıs 2019 olarak duyuruldu. Vatandaşların işlerini son güne bırakmamaları konusunda uzmanlar uyarıyor.

Emlak vergisi oranları nasıl hesaplanıyor?

2019 yılı emlak vergi değeri, yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 11,865 oranında artırılarak uygulanıyor. Vergi oranları ise arazilerde ve meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki ve arsalarda ise binde üç olarak hesaplanıyor. Bu oranlar, büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulanıyor.

Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen ve tüzel kişiliği kaldırılan köylerde ise emlak vergisi tahsili 2022 yılı sonuna kadar ertelenmiş durumda.

İmar barışı sonrası beyannameler değiştirilmeli

Yaklaşık 10 milyon vatandaş tarafından başvuru yapılan İmar Barışı sonrasında vergi oranını etkileyen değişikliklerin beyan edilmesi gerekiyor.

Kimler emlak vergisi ödemez?

Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıca gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır.

 

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.