Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Emlak Sektörüne Yön Verenler

Gayrimenkul Sektörüne Yön Veren Liderler

Gayrimenkul sektörüne yön veren sektör temsilcileri hakkında detaylar

 

Mehmet Kalyoncu

Position: GYODER Başkanı

Mimar ve iş insanı Mehmet Kalyoncu, Kalyon Holding’de Yönetim Kurulu Üyesi olmanın yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı projesinde de İcra Kurulu Üyeliği görevini yürütüyor. Eğitimi ve deneyimiyle elde ettiği birikimini, dedesinin 1944’te attığı temeller üzerinde büyüyen aile şirketi aracılığıyla Türkiye ile paylaşıyor.

İlk ve orta öğretimini İstanbul’da tamamlayan Gaziantep doğumlu Kalyoncu, Ümraniye Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lise eğitiminin son yılına girerken, Oxford Üniversitesi St. Hugh’s College tarafından düzenlenen akademik programa katıldı. Bu programa kabul edilen ilk Türk öğrenci oldu. O dönemde Rönesans Mimarisi ile ilgili akademik araştırmalarda bulundu.

Üniversiteyi İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlarken, bu dönemde Architectural Association ve Illinois Institute of Technology üniversitelerinde ziyaretçi öğrenci olarak eğitim gördü.

Kalyoncu’nun iş hayatıyla tanışması lisans eğitimi sırasında gerçekleşti. Eğitim hayatı ve sivil toplum kuruluşlarındaki sorumluluklarını yürütürken aynı zamandamimarlık ofislerinde ve inşaat firmalarında staj yaptı. Üniversiteyi bitirdikten sonra Kalyon Holding’in iştiraklerinde farklı kademelerde görev aldı.

Çalışmalarıyla beraber akademik gelişimini de devam ettiren Kalyoncu, uluslararası üniversitelerde programlara katıldı. Harvard Üniversitesi’nde Müzakere, Babson College’da Girişimcilik ve Tufts Üniversitesi’nde Kurumsal Diplomasi eğitimlerini tamamladı.

Eğitimini iş hayatıyla sınırlı tutmayarak, müziğe olan ilgilisini ve piyano yeteneğini London School of Music sertifikasıyla taçlandırdı.

Kalyoncu iş hayatının yanı sıra üniversite yıllarından beri sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgileniyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin kurucu vakfı olan Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Üyesi olan Kalyoncu, Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.

Ailesini hayattaki her şeyin üstünde tutan Kalyoncu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Mimar ve iş insanı Mehmet Kalyoncu, Kalyon Holding’de Yönetim Kurulu...

Mehmet Kalyoncu

GYODER Başkanı

Nazmi Durbakayım

Position: Yönetim Kurulu Başkanı
Memleketi:
Yaşı:

Nazmi Durbakayım

Yönetim Kurulu Başkanı

Ziya Yılmaz

Position: Yönetim Kurulu Başkanı
Memleketi:
Yaşı:

DAP Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 1974 yılında Trabzon’da doğdu. Üniversitede Halkla İlişkiler okuyan Yılmaz, 25 yaşında DAP Yapı’yı kurdu.

2000 yılında ilk projesi Şelale Evlerini hayata geçirdi.

Çocukken pilot veya asker olmak isteyen fakat genlerindeki inşaat yapma tutkusundan dolayı İnşaatçı olan Ziya Yılmaz’ın en büyük hayali: Havada duran bir ev yapmak.

Aynı zamanda Trabzonlu İşadamları Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olanYılmaz, çocuklarını ahlaklı, ülkesine değer veren, kendine değer veren, örf ve adetlerine değer veren evlatlar olarak yetişmeye çalışmaktadır.

DAP Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 1974 yılında Trabzon’da doğdu....

Ziya Yılmaz

Yönetim Kurulu Başkanı

Mesut Sancak

Position: Yönetim Kurulu Başkanı
Memleketi: Siirt
Yaşı:

1974 Siirt doğumlu Mesut Sancak, 1984 yılına kadar Van’da yaşamıştır. 2004 yılına kadar İstanbul’da ikamet eden Sancak, daha sonra İzmir’e yerleşmiştir.

İlkokuldan itibaren çalışma hayatına atılan Mesut Sancak, 15 yaşındayken 200 kişinin çalıştığı ilaç depolarından birinin personel müdürlüğünü yapmıştır.

2004 yılında 1 yıllığına İzmir’e gelen Sancak, bu şehrin büyüsüne kapılıp bir daha ayrılmamıştır.

2007 yılında Altay’da ikinci başkanlık görevini yapan Mesut Sancak, evli ve 3 çocuk babasıdır.

1974 Siirt doğumlu Mesut Sancak, 1984 yılına kadar Van’da yaşamıştır....

Mesut Sancak

Yönetim Kurulu Başkanı

Z. Altan Elmas

Position: Yönetim Kurulu Başkanı
Memleketi:
Yaşı:

Sur Yapı inşaat şirketi 1992 yılında kurulmuştur ve o günden beri de birçok prestijli projeyi başarı ile tamamlamıştır. Gerçekleştirdiği projelerle kısa sürede sektörde öncü bir isim olmuştur. Sur Yapı, proje çalışmalardan başlayarak, geliştirme, mimari, yapım, üretimin yanı sıra AVM projeleri üretimi, site yönetimleri, sitelerin ikinci el yönetimi, AVM projeleri kiralama, pazarlama ve yönetimini de gerçekleştirmektedir. Öte yandan Sur Yapı enerji sektöründe de başarılı çalışmalara imza atmaktadır.

Sur Yapı inşaat şirketinin kurucusu Altan Elmas, 1969 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1986 yılında Işık Lisesi’nden, 1992 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oluştur. Mezun olduğu yıl Sur Yapı’yı kurarak bugüne kadar 3,5 milyon metrekarenin üzerinde endüstriyel tesis, ofis, Alışveriş Merkezi ve markalı konut inşaatı gerçekleştirdi. Sur Yapı’yı 24 yılda 30’dan fazla şirketi olan, inşaat, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde hizmet veren bir grup haline getirdi.

Sur Yapı, Greenium villaları, Villa Sera, Selvice Evler, Dora Park,  Mahalle İstanbul,  Adapark,  Metrogarden, Exen İstanbul, Corridor, Tilia, Vitrin, İdilia, İlkbahar, İlkbahar 2, Mirage, Marka Rezidans, Gölbahçe Evleri, Lavender gibi konut projelerinin yanında, çok sayıda endüstriyel tesisin de yapımını üstlenmiştir. 3 M, Novartis, Total, Opet, Sony, Bosch-Siemens, Nobel İlaç, Casper, Aviva, İsviçre Hayat Sigorta gibi uluslararası büyük şirketlerin iş ve yönetim merkezlerini hem proje geliştirerek hem de inşa ederek çok sayıda A plus ofis ve alışveriş merkezi yatırımları gerçekleştirmiştir. 2013 yılının Haziran ayında Axis Kağıthane AVM’yi, 2014’ün Eylül ayında Metrogarden AVM ve 18 Mayıs 2016 tarihinde de Axis İstanbul AVM’yi hayata geçiren Sur Yapı, Marka rezidans ve AVM, İzmir projelerinin de çalışmalarına devam ettirmektedir.

Öte yandan 2007 yılından itibaren Enerji yatırımlarına başlayan Sur Yapı halen 4 adet hidroelektrik santrali ve 2 adet rüzgâr enerjisi santrali ile ağırlıklı olarak yenilebilir enerji yatırımlarını da sürdürmektedir.

Altan ElmasSur Yapı inşaat şirketinin misyonu olarak, yatırımlarının hep süreceğini ve amaçlarının ideal koşullarda yaşayan insanlar görmek olduğunu dile getirmiştir. Ayrıca uygarlığı imar etmek, ürettikleri her eserle topluma kalıcı değerler katmak, misyonlarının bir parçasıdır.

Altan Elmas, Sur Yapı vizyonunu açıklarken, kazanılan itibar, deneyim, bilgi ve birikiminin, ideallerine ulaşmada destek olduğunu söylüyor. Geçmişten aldıkları güç ile geleceğe yürüdüklerini söylüyor. Altan Elmas’a göre, bir idealleri var ve bu ideale uluşmak için yapacak daha çok işleri bulunuyor.

Gayrimenkul sektörünün ve Türkiye iş camiasının birçok sivil toplum kuruluşuna üye ve kurucu olarak destek veren Altan Elmas, halen Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi olduğu KONUT-DER ’in de kurucuları arasındadır.

Sur Yapı inşaat şirketi 1992 yılında kurulmuştur ve o günden beri...

Z. Altan Elmas

Yönetim Kurulu Başkanı

Süleyman Çetinsaya

Position: Yönetim Kurulu Başkanı
Memleketi:
Yaşı:

Artaş İnşaat‘ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 1954 yılında Kayseri’de doğdu. 1963 yılında ailesi ile İstanbul’a gelen Çetinsaya, liseyi bitirdikten sonra iş yaşamına başladı.

1971 yılında abisi Nuh Çetinkaya ile inşaat sektörüne giren Süleyman Çetinkaya, 11 senede 50’ye yakın iş merkezi yaptı.

Konut projelerine 1982 yılında 20 daireli Apartman yaparak başlayan Çetinsaya, 1986 yılında otel inşaat çalışmalarına başladı.

2000’li yıllara kadar 7 otel inşaatı tamamlayan Süleyman Çetinsaya, The President Otel ve Ctadel Otel’in işletmelerini de kendisi yapıyor.

1995 yılında Bakırköy Carousel alışveriş merkezi inşaatını tamamlayarak yüzde 28 hissedarı oldu.

Biri Bahçeşehir İletişim Fakültesi mezunu, diğeri ABD’de inşaat mühendisliği okuyan ve küçük olan ise ilköğretimde öğrencilik hayatına devam eden 3 erkek çocuğu babası olan Süleyman Çetinsaya, her sabah 1 buçuk saatlik yürüyüşünden sonra şantiyeleri tek tek gezerek bizzat kontrol ediyor.

Artaş İnşaat‘ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 1954 yılında Kayseri’de...

Süleyman Çetinsaya

Yönetim Kurulu Başkanı

Erden Timur

Position: Yönetim Kurulu Başkanı
Memleketi: Mersin

Erden Timur, 1982 yılında Mersin’de doğmuştur. İlk öğrenimini Toros Koleji’nde yapan Erden Timur, Timur Holding ve Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım şirketinin Yönetim Kurulu Üyesidir. Lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi’nde yapmıştır. Burada hukuk eğitimi aldıktan sonra kısa bir süre London School of Economics’de ekonomi eğitimi almıştır.

Erden Timur, yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım şirketinde kariyerine başlamıştır. Bugün Timur Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda Dik İnvest Gayrimenkul ve Alt Yapı Geliştirme şirketinde Yönetim Kurulu Üyesi, Logica Lojistik şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı, ERMN Yapı İnşaat Turizm şirketinde Ortak Müdür ve Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım şirketinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev tapmaktadır.

İngilizce ve Almanca bilen Erden Timur, evlidir, çocuğu yoktur.

Erden Timur, NEF markasının kurucusudur. Aynı zamanda Foldhome konseptinin de yaratıcısıdır. 2010 yılında, birçok ilkleri gerçekleştirerek yaptığı projeler sayesinde, Mersin Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (MESIAD) verdiği yılın girişimcisi ödülü almıştır.

Timur Holding markası NEF, İstanbul’un merkezi bölgelerinde projeler geliştirmekte ve yeni yaşam alanları yaratmaktadır. Bu çalışmalara başlamadan önce, ülkemizde ve dünyadaki 6 ülkenin büyük metropollerinde, inşaat alanındaki ihtiyaçları analiz etmiştir. Bu analizler sırasında uzman kişi ve kuruluşlarla birlikte çalışılmıştır. Yapılan bu araştırmalar doğrultusunda da tasarım şekli ve yaratıcı çözümler esas alınarak gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getirilmiştir.

Ortaya 7 farklı seri ve 16 patentli keşif ve projeler çıkmıştır. Bu şekilde üretilen NEF’in proje satışları çok kısa bir sürede tamamlanmıştır. Hedef kitle doğru analiz edilerek yapılan ve ülkemizde ilk defa uygulanan 4 adet NEF buluşu, beraberinde satış grafiğindeki yükselmeyi de getirmiştir.

Hep bir adım ileri, sloganı ile yoluna devam eden, farklı sektörlerdeki gösterdiği başarı ve hep daha iyiye ulaşma çabası, Timur Holding’i daha da güçlendirmektedir. İnce düşünce ve tasarıma odaklanarak, standartların dışında, farklı projeler üretmeye çalışmaktadır.

Timur Holding, 1977 yılından beri demir çelik, akaryakıt ve arazi geliştirme sektörlerinde faaliyet göstermiştir. Enerji, lojistik, inşaat, teknoloji ve turizm sektörlerinde çalışmalar yapmaktadır. Bugüne kadar toplam 200 bin metrekareden fazla inşaat projesini hayata geçirmiştir. İlk sırada arazi geliştirme sektörü olmak üzere, faaliyet gösterdiği bütün sektörler dahil 350 milyon dolara yakın proje üretmiştir.

Erden Timur, 1982 yılında Mersin’de doğmuştur. İlk öğrenimini Toros Koleji’nde...

Erden Timur

Yönetim Kurulu Başkanı

Azmi SARIBAY

Position: Yönetim Kurulu Başkanı
Memleketi: Hatay
Yaşı: 68

Azmi Sarıbay Kimdir? Turyap Holding Kurucusu Azmi Sarıbay hakkında tüm merak edilenler bu bölümde.

Turyap Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay 1952 yılında Hatay’da doğdu. Antakya ve Kırıkhan Lisesi’ndeki öğreniminin ardından Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1975 yılında mezun oldu.

Turyap Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay 1952 yılında Hatay’da doğdu. Antakya ve Kırıkhan Lisesi’ndeki öğreniminin ardından Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1975 yılında mezun oldu.

1975-1977 yılları arasında Tekel Genel Müdürlüğü’nde Pazarlama Uzman Yardımcısı olarak çalıştı.

Askerliğini Yedek Subay (Jandarma Asteğmen) olarak Hakkari’de tamamladı.

Sarıbay, 1979-1985 yıllarında, 2000 kişilik personeli ile yurt içi-yurt dışı şantiyelerde binalar ve alt yapı inşaatları üstlenen Üstay Şirketler Grubu’nda Mali ve İdari İşler Müdürü olarak görev yaptı. Kuveyt ve Libya şantiyelerinde bulundu.

Sarıbay, şirketlerdeki çalışma sürecini sonlandırarak Turyap’ı kurdu. 1985 yılında İstanbul’da kurulan Turyap, ‘markalı emlakçılık’ alanında faaliyet gösteren ilk yerli zincir oldu. Emlakçılığın kurumsal hale gelmesinde büyük katkıları olan Sarıbay, Türkiye’ye ilk kez franchise sistemini getirerek birçok sektörde zincir yapılanmanın öncüsü oldu.

Sarıbay’ın risk almaktan korkmayan yapısı, kararlılığı, vizyonu ve güven esasına dayanan çalışma prensibiyle, Turyap günden güne büyümesini sürdürdü.

Turyap Yapı, Turyap Eğitim, Turyap Sigorta, Turyap Tapu adlı grup şirketlerini 2008 yılında Turyap Holding çatısı altında topladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi, Ulusal Franchising Derneği(UFRAD), Gayrimenkul Girişimcileri Derneği (GGD), Uluslararası Emlak Yatırımcıları Danışmanları ve Acentaları Birliği (FOBDAC) gibi mesleki örgütlerin içinde yer adı; Lehman Brothers’a (Varlık Yönetim Şirketi LCD) danışmanlık yaptı.

Azmi Sarıbay Evli ve 3 çocuk babasıdır

Azmi Sarıbay Kimdir? Turyap Holding Kurucusu Azmi Sarıbay hakkında tüm...

Azmi SARIBAY

Yönetim Kurulu Başkanı

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku

TurkishEnglishRussianJapaneseDutchFrenchArabic