Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Elektrik Faturaları Vatandaşı Fena Çarpıyor

Elektrik dağıtım şirketleri vatandaşın cebindeki paraya göz dikti. Yıllardır elektrik abonelerini hortumlayan elektrik dağıtım şirketleri faturalara sürekli farklı isimler altında ücretlendirmeler ekliyorlar.

0

Elektrik faturalarındaki yüksek tutarlar vatandaşı canından bezdirdi. Kullanmasa dahi, yüksek faturalardan şikayet eden vatandaşın sesini duyan herhangi bir kurum yok.

Kayıp kaçak bedeli altında ve diğer birçok bedeller öne sürülerek vatandaşın üç kuruşuna tenezzül eden dağıtım şirketleri vatandaşı resmen haraca bağlamış durumda.

2020 Ocak ayı itibariyle açıklanan fiyatlarda mesken ile ticarethanelerin elektrikte kWh başına ödeyecekleri fiyat meskenler için artış yaşanmazken. Ticarethanelerde de herhangi bir artış yaşanmadı.

Bir önceki yıl Ocak ayından bu yana ise elektrik fiyatlarına yansıyan toplam zam oranı ise meskenler için %32,1 olurken, ticarethaneler için ise %32,1 oranında bir fiyat artışı gözlemleniyor.

Buna göre 1 kWh elektrik enerjisi için meskenlerde tüketicilerin ödeyecekleri ücretler aşağıdaki tablodaki gibi oldu.

Ticarethane elektrik kWh fiyatı (tüm vergiler dahil)

Ticarethane Tarife Sınıfı Gündüz (06:00 – 17:00) Puant (17:00 – 22:00) Gece (22:00 – 06:00)
Tek Zamanlı 0,9445 TL
Üç Zamanlı 0,9523 TL 1,3982 TL 0,5975 TL

2020 Ocak EPDK Tarife Tabloları esas alınarak oluşturulmuştur.

Mesken tarifeleri için kWh fiyatları (tüm vergiler dahil)

Mesken Tarife Sınıfı Gündüz (06:00 – 17:00) Puant (17:00 – 22:00) Gece (22:00 – 06:00)
Tek zamanlı 0,7102 TL
Üç Zamanlı 0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL

2020 Ocak EPDK Tarife Tabloları esas alınarak oluşturulmuştur.

Son 1 elektrik faturaları ne kadar arttı?

Elektrik zamlarını anlamanın en kolay yolu fatura tutarımız üzerindeki değişiklikleri gözlemlemektir. Çoğu ev ve iş yerinde mevsimsel olarak ısınma ya da soğutma gibi işlevleri ve değişen elektrikli cihazları saymazsak rutin bir kullanım miktarı olduğunu söyleyebiliyoruz. Son zamlarla birlikte her ay yaklaşık olarak aynı miktarda elektrik tüketimi yapan hanelerin elektrik faturaları da artmış oldu.

Elektrik faturasındaki enerji birim bedeli ve dağıtım bedeli son 1 yılda nasıl değişti?

Geçen yılın aynı ayından bu yana geçen sürede sürede elektrik enerjisi için ödediğimiz enerji birim bedelinde artış olduğunu gözlemiyoruz. Buna göre son 1 yılda meskenler için enerji birim bedeli %23,2 artarken ticarethanelerde ise %26 oranında artış yapılmış.

Dağıtım bedeli ve KDV dışındaki diğer vergiler doğrudan enerji birim bedeline oranla uygulandığından, faturamız içerisinde bu vergiler de aynı oranlarda artmış oluyor. Faturadaki vergi ve bedeller nelerdir? Ne oranda alınırlar? Merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz: “Elektrik Faturasında Bulunan Tüm Bedel ve Vergiler”

Dağıtım bedelinin son bir yıldaki zam oranına bakacak olursak, tüketicilerin elektriğin ulaştırılmasında ortaya çıkan masraflar için dağıtım şirketlerine ödedikleri bu bedele son 1 yıla da meskenler için %49,6 oranında ve ticarethaneler için %49,6 oranında zam uygulanmış.

KDV, faturadaki tüm bedel ve vergiler toplandıktan sonra oluşan KDV matrahı üzerinden hesaplanarak faturaya eklendiği için, enerji birim bedeli ve dağıtım bedelinin artması, faturada ödediğimiz toplam KDV tutarını da arttırıyor.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.