Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Dövizle kiralama yapmak mümkün mü?

Taraflar, kira ödemeleri için yabancı bir para birimi belirleyebilirler. Yukarıda belirtildiği üzere, eğer kira döviz olarak belirlenmişse, ilk 5 yıl içinde kirada değişiklik yapılamaz.

0

Taraflar, kira ödemeleri için yabancı bir para birimi belirleyebilirler. Yukarıda belirtildiği üzere, eğer kira döviz olarak belirlenmişse, ilk 5 yıl içinde kirada değişiklik yapılamaz.

İlk 5 yılın sona ermesinin ardından bilirkişi kira bedelini, Üretici Fiyat Endeksi, kiralanan mülkün mevcut durumu, emsal kira bedelleri ve döviz kurundaki değişikliklere göre belirleyecektir.

Önceki paragrafta belirtilen kanun, yürürlüğe giren 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kısa süre önce değiştirilmiştir. (Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair” Tebliğ”).

Tebliğ’de başka hususların yanı sıra, “Türkiye’de ikamet eden kişiler tarafından imzalanan kira sözleşmeleri kapsamındaki fiyatların, Bakanlıkça belirlenen durumlar haricinde, herhangi bir yabancı para cinsinden ifade edilemediği veya herhangi bir yabancı paraya endekslenemeyeceği” belirtilmektedir. Mevzuat Türk vatandaşı olmayan mukimler için geçerli değildir.

İkincil bir mevzuat, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de (No.200 8- 3 2 / 3 4) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No. 2018-32/52), Karar’a dair istisna ve detayları sunmak üzere yayınlanmıştır.

Tebliğ, anlaşma bedelini ve gayrimenkul için kira anlaşmalarından kaynaklanan ve yabancı para cinsinden olan veya yabancı para birimlerine endekslenmiş herhangi bir ödeme yükümlülüğünün belirtilmesine dair kısıtlamayı yinelemektedir.

Ancak bu Tebliğ, söz konusu kısıtlamaya bir istisna getirmiştir. Buna göre, taşınmaz mala dair kira sözleşmeleri artık, Türkiye’de ikamet eden fakat vatandaş olmayan şahıslar, Türkiye dışında ikamet eden kişilerin Türkiye’de bulunan şubeleri, temsil büroları, ofisleri ya da irtibat büroları ya da bu kişilerin doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 50 ya da daha fazla bir çıkarı olduğu Türk iştirakleri veya müşterek kontrol ve kontrol altında tuttukları; ya da anlaşma, serbest bölgelerdeki faaliyetleriyle ilgili olduğu sürece serbest bölgelerdeki şirketler tarafından kiracı olarak icra edilmeleri halinde yabancı para kısıtlamalarına tabi tutulmayacaktır.

Azami kira süresi ne kadardır?

Kira sözleşmesinin feshine dair hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Taraflar, karşılıklı mutabakata varmak suretiyle kira sözleşmesinin süresini belirleyebilirler. Taraflar arasında mutabakata varılamaması durumunda TBK, kira anlaşmasının süresinin uzatılmasına ilişkin hususları düzenler ve fesih şartlarını belirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.