Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Çiğli Tramvayı ikinci kısım ihalesi 20 ekimde

Çiğli Tramvay projesi ön yeterlilik ihalesine katılan 17 firmanın tamamı ihalenin ikinci aşamasına katılmaya hak kazandı. Çiğli tramvayı ikinci kısım ihalesi 20 ekimde gerçekeleşecek.

0

Çiğli Tramvayı projesinin ihale sürecinde sona yaklaşıldı. Hastane, üniversite ve sanayi bölgesine ulaşımı kolaylaştırmanın yanı sıra araç trafiğine de nefes aldıracak 11 kilometrelik tramvay hattının yapımı için açılan iki aşamalı ihalenin ilk aşamasında aralarında uluslararası firmaların da bulunduğu 17 firmanın tamamı ön yeterlilik aldı. 20 Ekim’de yapılacak ihalenin ikinci aşamasında firmalar mali tekliflerini sunarak tramvay hattının yapımını üstlenmek için yarışacak. En uygun teklifi veren firma Çiğli Tramvayı ihalesini kazanacak. Yılsonunda başlaması planlanan Çiğli Tramvayı inşaatı 2 yılda tamamlanacak.

İhaleye Katılacak Firmaların Listesi

ön yeterlilik ihalesinde yeterli görülen ve ihaleye katılmaya hak kazandı;

Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş, Kolin İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş-Ederay İnş. Tah.San. ve Tic. A.Ş iş ortaklığı, Unitek İnş.San.ve Tic.A.Ş-YDA İnş. San. ve Tic.A.Ş-58 Yapı İnş.A.Ş iş ortaklığı, Özka İnş.A.Ş- Dillingham Construction İnt.Inc iş ortaklığı, Ermit Müh. İnş. San. ve Tic.A.Ş-En-Ez İnş. ve Tic. A.Ş-Adfa Taah. İnş. iş ortaklığı, Doğuş İnş. ve Tic. A.Ş, Yapı Merkezi İnş. ve San. A.Ş, Makyol İnşaat San. Turizm ve Tic. A.Ş, Şenbay Madencilik Turizm İnş. Nak. San. Tic. A.Ş-Özgün Yapı San. ve Tic. A.Ş, Nurol İnş. ve Tic. A.Ş, Cengiz İnş. ve Tic. A.Ş, Özkar İnşaat, Dido-Ray Yapı San. Tic. A.Ş-İmaj Altyapı Üst Yapı San ve Tic. A.Ş-Araz Enerji İnş. A.Ş iş ortaklığı, Gülermak Ağır Sanayi İnş. ve Tic. A.Ş, IC İçtaş İnş. San. ve Tic. A.Ş, Kiev Metrobud A.Ş- Barankaya İnş. Hafr. Tah. Akaryakıt Maden Gıda San ve Tic. A.Ş iş ortaklığı, Pers Yapı İnş. Akar Sağ. Hiz. Turz. Nak. San. ve Tic. A.Ş –Astro Üst Yapı A.Ş.

Ataşehir’den Mavişehir İZBAN istasyonuna ulaşım

14 istasyondan oluşacak 11 kilometrelik güzergâhın büyük bölümü mevcut cadde ve yolların orta refüjlerinden geçecek şekilde çift hat olarak planlandı. Karşıyaka Tramvayı’nın devamı niteliğindeki Çiğli Tramvayı, Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu’ndan başlayarak bağlantı köprüsü ile geçilerek Ataşehir, Çiğli İstasyonaltı Mahallesi’ne, Çiğli İZBAN Durağı’na ve Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’ne, Ata Sanayi ile Katip Çelebi Üniversitesi’ne ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet edecek şekilde planlandı. Ayrıca Ataşehir’den Mavişehir İZBAN istasyonuna da tramvay hattı ile ulaşım sağlanacak. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki bağlantı köprüsü çevre yolunun üzeri nden geçecek. Köprüde tramvay hattının yanı sıra yaya ve bisiklet yolları da bulunacak.

Tramvay hattı 32,6 kilometreye çıkacak

2017 yılında 8,8 kilometrelik Karşıyaka, 2018’de de 12,8 kilometrelik Konak hattının devreye girmesiyle tramvay İzmir’de toplu ulaşımın en önemli unsurlarından biri oldu. Çiğli Tramvayı’nın da hizmete girmesi ile İzmir’deki tramvay hatlarının uzunluğu 32,6 kilometreye ulaşacak.

42 tramvay aracı alınacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım şirketlerinden Metro A.Ş. 15 Ekim’de hem Çiğli hem Konak ve Karşıyaka tramvay hatlarında kullanılmak üzere 42 adet tramvay aracının alımı için ihale yapacak. Araçlar ihale sürecinin tamamlanmasının ardından 42 aylık süre içerisinde etaplar halinde Metro A.Ş.’ye teslim edilecek.

Çevre dostu İzmir

Büyükşehir Belediyesi’nin, kent içi ulaşımda fosil yakıt tüketimini en aza indirme hedefiyle ağırlık verdiği toplu taşıma yatırımları sayesinde her gün fazladan binlerce otomobilin trafiğe çıkarak havayı kirletmesi önleniyor. Her bir tramvay seferinde 3 otobüse sığacak kadar yolcu taşınabiliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku