Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Central Park’tan büyük Medeniyet Şehri projesi geliyor!

Ortak Yayın Platformu'nun 25 Aralık Panorama Müzesi'nde yaptığı canlı yayına konuk olan Başkan Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gaziantep mitinginde müjdesini verdiği Medeniyet Şehri projesini anlattı.

0

Projenin ise ABD’nin Newyork eyaletinde 1850 yılında yapımına başlanan ve 15 yılda bitirilen peyzaj ve düzenleme çalışmaları kapsamında kurulan Central Park’tan büyük olacağını anlatan Şahin, Medeniyet Şehri projesinin toplamda 10 milyon 700 bin metrekarelik alanda yapılacağını kaydetti.

Şahin, projenin ise Amerikan filmlerine ev sahipliği yapan ve çevresinde Holowood film yıldızlarının da yaşadığı Central Park gibi bölge insanının kapalı salonlardan kurtarılması hedefiyle yapılacağını da ifade etti. Projenin detaylarını anlatan Şahin, “Medeniyet Şehri projemizi Gaziantep’te hayata geçireceğiz.

10 milyon 700 bin metrekarelik alana kurulmuş olan 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nı artık şehir içinde tutmanın bir anlamı kalmadı. Dülükbaba ve Erikçe’ye komşu ekolojik alanı, Antep’in hizmetine sunacağız. Bu alanın 4 milyon metrekaresini, gül bahçeleriyle ıhlamurlarla, çınarlarla millet bahçesine dönüştüreceğiz.

Geriye kalan alanda bir medeniyet şehri projesi çalıştık. Projede Antep’in kıymık taşlarından dış yapılı cumbalı evler, hanlar, hamamlar, millet kıraathanesi, çeşmelerle sanat galerilerinin bulunacağı kimlikli, suyun ve yeşilin buluştuğu muhteşem bir güzellik olacak.

Osmanlının zarafeti, Selçuklunun sadeliği, cumhuriyet döneminin modernliğinin birleştiği Medeniyet Şehri kuracağız. Ben, Antep evinde hayatlıkta (avlu) büyüdüm, hayatın kenarlığında kuş yuvası bulunurdu. Kış aylarında ‘kuşlar üşümesin’ diye kuş yuvası yapılırdı. Medeniyet Şehri’nde kuş evlerinin bile düşünüldüğü, medeniyetimize uygun dış tasarımıyla, kimliğiyle, estetiğiyle kente değer katan bir şehir kuruyoruz.

Dünyanın en güzel şehrini kuracağız, projenin tasarımını cumhurbaşkanımıza gösterdiğimde çok beğenmişti, talimatı verdi, ‘Gaziantep bunu yapacak güçte, muktedirde, bu medeniyetin kodları burada var’ dedi. Bu projeyi ustalık döneminde başaracağız” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.