Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Büyükçekmece’nin öne çıkan bölgeleri

Turk Emlak Haber Ajansı Büyükçekmece’de yatırımın gözde bölgelerini araştırdı. Konuyla ilgili EHA bölge temsilci Şaban Türker, konut alıcısının hangi lokasyonları ve konut tiplerini tercih ettiğini değerlendirdi

0

Turk Emlak Haber Ajansı, Büyükçekmece’de yatırımın gözde bölgelerini araştırdı. Konuyla ilgili EHA bölge temsilci Şaban Türker, konut alıcısının hangi lokasyonları ve konut tiplerini tercih ettiğini değerlendirdi.

Büyükçekmece’de sakin bir hayat sürmek mümkün mü?  Tüm merak edilenler hakkında EHA’ya konuşan Şaban Türker şu açıklamalarda bulundu;

“Bilindiği gibi mart ayında Kovid-19 adını duyduğumuzda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok şey değişti. Gerek ekonomik anlamda gerekse yaşama şeklimiz bakımından hiç de alışık olmadığımız bir yaşam biçimine geçiş yaptık. Virüsün etkisi ile ağzımızda maskeler, sosyal mesafe kuralları, evden çalışma modeli, yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim derken işler çok farklı boyut kazandı. Komşularla ilişkiler, eş dost ziyaretleri vs vs konularla bam başka bir şekilde yaşamaya başladık.

Konut seçimini etkiledi

Salgınla birlikte sosyal mesafe kuralı ev tercihini de değiştirmiş durumda. Bugün baktığınızda insanlar artık müstakil yaşam tercih ediyor. Eşi, çocuğu güvende olsun isteyen üst gelir grubu insanlar lüks villalara ve az katlı bahçesi olan evlere yönelmiş durumda. Şehir merkezlerindeki yüksek katlı evlerde oturmak riskli geliyor. Artık gözde yaşam alanları yeşili bol, kalabalıktan mümkün olduğunca uzak evler tercih ediliyor.

Büyükçekmece İstanbul’un en şanslı ilçesi

Bizim bölgemize bakıldığında nüfus yoğunluğu az ve alçak katlı bahçeli ev konseptinin ağırlıklı olduğunu görürsünüz. Yüksek gelir gurubu insanlar Karaağaç, Kumburgaz, Güzelce bölgelerini tercih ediyorlar. Bu bölgeler tamamen villa kentler olarak bilinen yerleşim alanları. Bu sıralar özellikle bağımsız villalar daha çok tercih edilir oldu. Önceden bahçe katı denildiğinde çok talep görmezdi. Pandemi ile büyük siteler de bahçe katı evlere de talep oldukça fazla diyebilirim. Birde şöyle bir durum yaşanmaya başladı. Bahçe katlarındaki bahçe alanı ortak alan olmasına rağmen, artık o katta yaşayan kişiye tanımlandığından müstakil bir alan haline gelmiş oluyor.

Büyükçekmece’de fiyatlar makul seviyelerde

Bu bölgede fiyatlar konusuna değinecek olursak, ciddi bir artış söz konusu değil çünkü fiyatlar zaten oldukça makul seviyelerde. Bazı firmalar fiyatlarda biraz artışa gitmiş olsa da Büyükçekmece genelinde konut fiyatlarında ciddi bir artış olmadı. Kentsel dönüşüm ilçede çok hızlı şekilde ilerliyor. Baktığımızda Mimaroba, Sinanoba gibi yerlerde çok fazla yeni konut yapıldığını görebilirsiniz. Depreme dayanıklı yapılar olduğundan insanlarda herhangi bir tedirginlik yok. Çok eski yapılarda oturanlarda belki tedirginlik olabilir. Karaağaç, Kumburgaz, Güzelce şu an için bakıldığında en çok talep gören bölgeler. Buralar villa yapılaşmasının en gözde yerleri. İlerde de bu bölgelere yatırımın giderek artacağını düşünüyorum.

Yabancılar konusunda iyimser değilim

Yabancı yatırımcı konusuna değinirsek, bu konuda ben çok da iyimser olamayacağım. Yabancıların önümüzdeki senelerde inşaat sektörüne çok büyük ilgi duyacağını düşünmüyorum. Bu önümüzdeki 2 yıl içinde de  konutlarda yukarı yönde bir fiyat artışı olacağını düşünmüyorum.” diyerek  sözlerini tamamladı.

Turk Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku