Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Büyükçekmece Bölge Raporu

Büyükçekmece'de satılık ve kiralık konutlarda son durum ne? Emlak sektöründeki durgunluk bölgeyi etkiledi mi? Emlak Haber Ajansı bölgenin nabzını sizler için tuttu. Bölge temsilcimiz Şaban Türker'in anlatımıyla Büyükçekmece emlak piyasasında son durum

0

Büyükçekmece’de satılık ve kiralık konutlarda son durum ne? Emlak sektöründeki durgunluk bölgeyi etkiledi mi? Emlak Haber Ajansı bölgenin nabzını sizler için tuttu. Bölge temsilcimiz Şaban Türker’in anlatımıyla Büyükçekmece emlak piyasasında son durum.

İlçemizde gayrimenkul dediğimiz zaman, Büyükçekmece merkezde Fatih mahallesi, Atatürk Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, 19 Mayıs Mahallesi ve Dizdariye Mahallesi var.

Burası Büyükçekmece’nin eski yapılaşmasından sonra gelişen bölgeler. Buradaki fiyatlar çok farklı bir de Emlakbank tarafından yapılan Emlak konutlarının bulunduğu Mimar Sinan bölgesi var. Orada hem Mimaroba hem Sinanoba ve daha sonra da diğer markalı gayrimenkul şirketlerinin projeleri oluşmaya başladı.

Bunların başında Rose Marina, Dia Mare, ve Lavinya var. Bunun gibi birçok projeyi sayabiliriz. Bir diğer bölgede Kamiloba, Kumburgaz ve Celaliye bölgesi, burada bu bölgeyi çok ayrı bir şekilde ele almamız gerekir.

Karaağaç villa bölgesi olarak ön plana çıkıyor

Bir diğer bölge özellikle Konut’tan çok, villa alanlarının bulunduğu Karaağaç bölgesi var. Burada ilk yapılaşma Alkent2000 ile başlayıp daha sonra Toskana Vadisi bunun gibi irili ufaklı birçok villa projesi de orada yapılmaktadır.

Zaten oradaki yerleşim alanları da genelde en az 1500- 2000 metrekare yeşil alanı olan alanlar içinde tek villaya izin verilir.  Çünkü göl alanında göl koruma alanında kalmaktadır. Bir de Kumburgaz’da İhlas tarafından yapılan ‘Güzel Şehir’ buradan bizim ilk önce Büyükçekmece merkez ’den hareketle gitmemiz gerekir.

Büyükçekmece merkezde, merkezdeki fiyat arasında çok çok uygun yatay bir yapılaşma var. Dikey yapılaşma izin verilmediğinden şu anda Büyükçekmece’de ortalama 250 bin liraya geleceğe bir yatırım yapabiliyorsunuz.

250 bin liraya bir konut alabiliyorsunuz 2+1 bazen 3+1 daireyi bile bu fiyatlardan alabiliyorsunuz.
Ama bunlar kentsel dönüşüme girdiğinde bugünün koşullarında bugünün piyasasında bile, 500- 550 bin liraya satılabilecek konutlardır.

Kiralık konutlar da aslında şu anda fiyat olarak yine iyi durumda örneğin; Büyükçekmece’de bin liraya 2 + 1 bulabiliyorsunuz. Tabi ki eski konut Büyükçekmece’nin kesinlikle gayrimenkul de çok ciddi bir geleceği var.

Ben Büyükçekmece’deki fiyatların Önümüzdeki 5 yıldan sonra çok ciddi bir yükseliş sağlayacağından yüzde 100 eminim.

Büyükçekmece’de talep arzın önüne geçecek

Yatay bir yapılaşma olduğu için yeni konut alanı üretemiyorsunuz. Yeni konut alanı üretemediğiniz için burada talep arzın önüne geçecek.

Aynı Florya örneğin de olduğu gibi fiyatların çok uç noktalara geleceğinden ben yüzde 100 eminim. Bir diğer bu konuya gelelim gayrimenkul ‘de var olan dalgalanmalara karşı, Büyükçekmece’de fiyatlarında çok bir dalgalanma yok.

Örneğin; Türkiye’de şu anda fiyatlarda yüzde yirmiye ve altında bir seyir izlediği halde, Büyükçekmece de bu kayıpların gelebileceğini de çok sanmıyorum çünkü Büyükçekmece’de önceden bir balon oluşmadı. Bunun nedeni de hep eski konutların olmasından kaynaklandı.

Şu anda Büyükçekmece’de başlayan kentsel dönüşüm devam edebilseydi, bugün Büyükçekmece’de her şeye rağmen yine fiyatlar yukarıya doğru tırmanışa devam edecekti.

Büyükçekmece’nin en büyük özelliği şu; Gerçekten bugün İstanbul’da ve Türkiye’nin birçok yerinde bulamayacağınız bir kent kültürü hala Büyükçekmece’de hâkim. Sokağa çıktığınızda merhaba diyebileceğiniz insanları görebiliyorsunuz. Şöyle desek daha doğru olur, sahil kesimlerindeki sayfiye kentleri gibi.

Büyükçekmece Kordonboyu 5 kilometrelik bir alanla Gürpınar sahile bağlanıyor. Beylikdüzü Belediyesi’ne ait olan Gürpınar sahili ile birleşti. Bunları da topladığımız zaman 7- 8 kilometrelik bir yürüme alanı var ve bu alan tamamen yeşil alan ve sosyal etkinliklere çok uygun alanlar.

Tarihi yaşatan ilçe

Büyükçekmece gerçekten tarihi ve kültürü bir arada yaşatan gibi bir bölge. Burada baktığımız zaman Büyükçekmece’de yerleşim için gelen insanların tamamı kendi hobilerini uygun katılabileceği mutlaka bir hobi merkezi bulabilir. Bu konuda belediye gerçekten çok başarılı.

Bodrum’u Kuşadası’nı hayal etmeyin, gerçekten gelin Büyükçekmece’den bir konut alın. Kuşadası Bodrum’dan daha güzel bir yerde yaşayın. Büyükçekmece çünkü şehre uzak gibi görünüyor ama aslında yakın olan bir yer aynı zamanda.

Gerçekten yeşili çok olan bir bölge denizi var. Zaten şu anda plaj mavi bayraklı, o yüzden Büyükçekmece’nin değerini her geçen gün katlayacak birçok değer var.

Büyükçekmece’de baktığımız zaman yabancı yatırımcı bulmak zor. Büyükçekmece’de daha çok yabancı yatırımcılar geliyorsa ağırlıklı olarak o villalar bölgesine geliyorlar. Bir de Büyükçekmece’de bizim sahil kesiminde Albatros dediğimiz bölgede bazı projeler var. O projelerden de zaman zaman yabancılar tarafından gelen talepler oluşuyor.

İstanbul’un neresinde olursa olsun mutlaka belediyeye gidip belediyeden projeyi kesinlikle incelemeleri gerekir. Kısacası ve herkesi Büyükçekmece’de geleceğe yatırım yapmaya davet ediyorum bugün Büyükçekmece’den kentsel dönüşüme girecek konutlardan kim alırsa alsın kesinlikle kazançlı çıkacak ve Büyükçekmece gibi bir mutluluk şehrinde yaşayacak.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.