Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Boğazın Yalıları Yabancı Yatırımcıya Satılıyor

İstanbul Boğazı’nın en değerli yalıları yabancı yatırımcıların kıskacında. Konumu ve manzarası ile eşsiz bir yaşam vadeden yalılar tek tek satılıyor.

0

İstanbul Boğazı’nın en değerli yalıları yabancı yatırımcıların kıskacında. Konumu ve manzarası ile eşsiz bir yaşam vadeden yalılar tek tek satılıyor. Boğazda yer alan 600 yalının 100 tanesi şimdiden yabancılar tarafından satın alınmış durumda.

30 kilometrelik sahil şeridi yabancıların markajı altında

Ortadoğulu köklü aileler boğazdan yalı almak için nabız yoklamaya devam ediyor.  Son olarak Şehzade Burhanettin Yalısı (Erbilgin Yalısı) 150 milyon dolara Katarlılara satılmıştı.

Bugün itibariyle boğazda satışta olan 60 yalı ve 40 yalı dairesi bulunuyor. Bu yalıların taliplileri arasında Irak, Ürdün, İran ve Türk Cumhuriyetleri’nden alıcılar bulunuyor. Dolar’ın Türk Lirası karşında yükselmesi yabancı yatırımcı için tam bir alım fırsatı olarak değerlendiriliyor.

İstanbul Boğazında toplam 600 yalı var

Dünyanın en güzel manzarasına sahip bu yalılar için milyonlarca dolar ödeyecek birçok Ortadoğulu yatırımcı sırada bekliyor. Eşsiz güzelliği ve tarihe tanıklık etmiş olması yabancıların ilgisini kat be kat artırıyor. 600 yalının yaklaşık 366 tanesi tarihi eser sınıfında. Sarıyer’de 136 adet, Beykoz’da 109 adet Üsküdar’da 84 adet, Beşiktaş’ta 37 adet yalı tarihi eser niteliğinde bulunuyor.

Yalı ve yalı dairelerinin satış fiyatları 2 milyon dolar ila 110 milyon dolar arasında değişiyor. Bilindiği üzere en pahalı yalıyı Katarlılar satın aldı. Yine Sarıyer’de bir yalı 75 milyon dolara Katarlılara satıldı.

Boğazda en fazla yalısı bulunan aile Sabancılar

Sabancı ailesi boğazdaki yalıların 17 tanesine sahip durumdalar. Koç ve Şahenk ailesi de çok sayıda yalıya sahipler ve sayısını artırmaya devam ediyorlar.

Boğaz’ın en çok tercih edilen bölgesi Bebek, Yeniköy, Kandilli, Anadolu Hisarı, tam olarak açıklamak gerekirse orta bölge tabir edilen lokasyon ön plana çıkıyor.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.