Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Bakan Murat Kurum: ‘’Isparta İlimizi Turizm Cenneti Haline Getireceğiz’’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Isparta'da yapılacak projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

0 1.387

İl ziyaretleri kapsamında Isparta’ya giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Isparta Valiliği’nde il değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Isparta ilinde yapılacak çalışmalar hakkında basın toplantısı yapan Bakan Murat Kurum, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı;

‘’Damgacı Sokak diye bildiğimiz tarihi yapıların bulunduğu ecdadın bize bıraktığı tarihi eserleri içinde barındıran çok önemli bir sokağımız var bu sokakta da ilk etapta 4 milyon liralık bir sağlıklaştırma projesi yapacağız.

Oradaki tescilli yapıların restorasyonu yine hem cephe sağlıklaştırması hem kaldırım aydınlatma ve yoldaki sağlıklaştırmalarla birlikte burayı bir turizm aksı haline getirmek istiyoruz.

Kütüphane ve sosyal tesisler geliyor

İçinde yine kütüphanelerin, kıraathanelerin, kafelerin, restorasyonların, restoranların, olduğu çok önemli bir projeyi de yine Isparta belediyemizde birlikte İller Bankası Genel müdürlüğümüz yürütecekler ve bu projeyi de etaplar halinde 2023’e kadar etap etap yaparak Damgacı sokakta bulunan bütün tarihi yapıların restorasyonu ile sokak sağlıklaştırması da yapmış olacağız.

Yeni arıtma tesisleri yapılıyor

Isparta’mızda 120 bin kapasiteli bir atık su arıtma tesisimiz var. Ancak şu an şehir merkezindeki nüfus ile üniversite öğrencilerimizden kaynaklı nüfusu da eklediğinizde yaklaşık 300 bin şehir merkezinde nüfus söz konusu.

Dolayısıyla mevcut atık su arıtma tesisi tüm nüfusa hitap etmiyor hizmet veremiyor. Bu atık su arıtma tesislerinin ana bir kısmı da maalesef doğaya serbest bırakılıyor ki, serbest bırakılan yerde de bir baraj problemi bir projemiz var.

Bu barajlarda da baktığınızda Karacaören Barajı içme suyu temin edilen bir baraj dolayısıyla hem bu barajdaki kirliliğini engellemek hem de şehrin atık su arıtma problemini açmak için bir atık su arıtma tesisi inşa ediyoruz.

Bu tesisimiz yaklaşık 460 bin kişiye hitap edecek 50 milyon bedelli bir arıtma tesisi. Bu yıl sonuna kadar projelendirme işlemini itibari ile başlayıp çok kısa bir sürede atık su arıtma tesisinde inşasını tamamlamış olacağız ve bu sayede o Isparta’nın doğal güzelliklerini gül kokusunu, lavanta kokularını Antalya’dan da geldiğinizde hissedeceksiniz. Hem turizm’e hem doğaya hizmet edecek bu projeyi de hayata geçirmiş olacağız.

Dip çamur temizliği yapılacak

Bu projeyi de yine İller Bankası Genel müdürlüğümüz hem yurtdışı kaynakları ile bir kısmını hibe bir kısmını kredi desteği olmak suretiyle Isparta belediyemizle birlikte gerçekleştirecek. Türkiye’deki ender doğal güzelliklerden bir tanesi, yalnız burada da tabii hem dip çamuru ile alakalı sorunlar var hem su seviyesinde azalma var.

Buna ilişkin bir bilimsel rapor hazırlayacağız çıkacak rapor neticesinde de grip çamur temizliği başta olmak üzere hem etrafındaki temizliğin hem korunan alanların statüsünün ve alanında içinde olduğu önemli bir çalışmayı yapacağız.

Millet Bahçesi Geliyor

Yine Eğirdir Köprübaşı Kemerköprü arasında 55.000 metre kare alanımız var atıl olarak şu an kullanılmayan alanda da orada hem Eğirdirli vatandaşlarımızın hem Ispartalı vatandaşlarımızın hem de o güzergahından geçen vatandaşlarımızın hizmet alacağı önemli bir çevre düzenlemesi projesini de gerçekleştireceğiz.

Eğirdir Millet Bahçesini de Eğirdir’e kazandırmış olacağız. 55 bin metrekarelik alandaki projeyi de Toplu Konut İdaresi başkanımız gerçekleştirecek.

Gelendost ilçemizde içme suyu şebekesi maalesef asbestli boruların olması ve eskimesi hatta yüzde 60’a yakın kaçak sebebiyle yenilenmesi gerekiyor. Bu projeye yeni başlayacağız ve 2020 yılı sonuna kadar bu projeyi de tamamlamış olacağız.

Yaklaşık 12 milyon lira bedelle bu projeyi de İller Bankası Genel müdürlüğümüz yine Gelendost belediyemizle birlikte gerçekleştiriyor olacak.

170 rezerv konut imal edilecek

Keçiborlu ilçemizde 170 konutluk bir proje talebi var. Kentsel dönüşüme ilişkin rezerv konut inşa edeceğiz ve bu rezerv konutlarla birlikte de Keçiborlu ilçesinde 170 konutu yaparak orada acil öncelikli dönüştürülmesi gereken alanlarda bu rezerv konutları da kullanıyor olacağız.

Şarkikaraağaç Çarıksaraylar ve Çiçekpınar kasabalarımızı ve ilçelerimizi kapsayan yaklaşık 18000 kişiye hizmet verecek de atık su arıtma tesisi ihtiyacı var. Yine burada atık su arıtma tesisimiz yok ve atık su arıtmalarımız doğaya bırakılıyor.

Bu bırakılmayı engelleyecek ve çevremizi koruyacak oradaki çiftçiliği ve çiftçilik noktasında üretilen ürünlerin kalitesini çok daha yukarıya çekecek ve o sulamayı sulama ile ilgili barajlarımızı koruyacak arıtma tesisinde hayata geçireceğiz.

Beyşehir Gölü Temizlenecek

Beyşehir’de ilçelerde ve beldelerde Beyşehir Gölü’ne dökülen atık suları artık bertaraf edeceğiz ve Beyşehir Gölümüzün etkilenen kirliliğini temizlemiş olacağız.

Gelendost ilçemiz yine Şarkikaraağaç ve Yalvaç ilçelerimizde çöp toplama ve çöp aktarma istasyonu ile ilgili problemler var bunu Isparta belediyemize birlikte çözeceğiz.

Bu ilçelerimizin çöplerinin depolanması amacıyla yeni bir çöp depolama sahasını Isparta Belediyemiz açacaklar ve bu üç ilçemizin çöpünü yapacağımız aktarma istasyonu ile birlikte buraya Treyler vasıtasıyla aktaracağız.’’ diyerek sözlerini sürdüren Bakan Kurum, hayvancılık konusunda da çiftçilere her türlü desteğin verileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.