Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Bahçe duvarı için ruhsat gerekli mi?

Bir arsanın ya da binanın etrafını çevrilmesine kuşatmasına yarayan duvara “bahçe duvarı” deniyor.

0 1.022

Bahçe duvarları ile ilgili merak edilen konuların başında ise bahçe duvarı için ruhsat gerekliliği bulunup bulunmadığı geliyor.

Bahçe duvarı için ruhsat gerekli mi?

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde yer alan esaslara göre, bahçe duvarı için ruhsat alınmasına gerek olmuyor.

Yönetmeliğe göre bahçe duvarının yüksekliği, binaların yol tarafındaki cephe hatlarının önünde 0,50 metre, gerisinde ise 2 metre geçemiyor. Ayrıca üzerlerine yükseklikleri 1 metreyi aşmayan parmaklıklar yapılabiliyor.

Aynı yönetmeliğin 63’üncü maddesinde ise basit tamir ve tadiller ile korkuluk, pergole ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvarı, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak ve benzeri elemanların tamirlerinin ruhsata tâbi olmadığı açıklanıyor. Madde 55’te şu açıklama yer alıyor: “Bahçe duvarlarının yüksekliği, binaların yol tarafındaki cephe hatlarının önünde 0.50 metreyi, gerisinde ise 2 metreyi geçemez. Ayrıca üzerlerine yükseklikleri 1 metreyi aşmayan parmaklık yapılabilir. Fazla meyilli ve tehlike bulunan yerlerde uygulanacak şekli takdire Belediye yetkilidir.

Okul hastane, cezaevi, ibadet yerleri, elçilik, sefarethane, açık hava sineması ve benzerleri gibi özellikleri bulunan bina ve tesislerin bahçe duvarları ile sanayi bölgelerinde yapılacak bahçe duvarların bu madde hükmüne tâbi değildir.”

Diğer bir madde ve ilgili acıkması ise şöyle:

Madde 63- (Değişik:RG-2/9/1999-23804) Basit tamir ve tadiller ile korkuluk, pergola ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvarı, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak ve benzeri elemanların tamirleri ruhsata tabi değildir. Bunlardan iskele kurmayı gerektirenler için Belediyeye yazılı müracaat edilmesi zorunludur. Bu kapsamda kalmakla birlikte binanın ısı yalıtımını etkileyen işlemler yapılamaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.