Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Araziye yatırım mı kazançlı, konuta yatırım mı kazançlı?

Konuta yatırım yapan vatandaşlar son 3 yıldır bekledikleri kazanç seviyelerine ulaşamadılar. Faizlerin yükseldiği günlerde konuta yatırım yapmak cazibesini tamamen kaybetmiş oldu.

0

Konuta yatırım yapan vatandaşlar son 3 yıldır bekledikleri kazanç seviyelerine ulaşamadılar. Faizlerin yükseldiği günlerde konuta yatırım yapmak cazibesini tamamen kaybetmiş oldu. Nedeni konut kira getirisi ile mevduat getirisi arasında açılan büyük getiri oranı.

Faizlerin düşük olduğu dönemde konuta yatırım yapanlar şu an aldıkları kira getirisinden hiç de hoşnut değiller. Konut yatırımcısı ödediği yüksek bedelli fiyatlara rağmen düşük kira getirisi olan dairelerinden oldukça şikayetçi. Peki durum arsa yatırımcısı için de öyle mi?

Yatırımı uzun vadeli düşünüyorsanız arsa yatırımı kazanç olarak çok daha fazla getirisi olan bir taşınmaz olarak karşımıza çıkıyor.

Arazi yatırımı yaparken çok dikkatli olmalısınız. Size satılan arazi hakkında belediyelerden tüm detayları öğrenmeniz gerekiyor. Arsa konusu da tıpkı konutta olduğu gibi yanlış bir yatırım hayal kırıklığına götürebilir. Hatta çoğu zaman telafisi olmayan sonuçlara neden olabilir. Tabi yatırımı nerede yaptığınız çok önemli. İmar gelme potansiyeli yüksek bölgelerde yatırım yapıldığında bu kazanç potansiyelini başka bir yatırımlarda görmek mümkün değil.

Arazi yatırımında kiracı ile uğraşmazsınız

Yatırım amaçlı alınan daireler de yaşanan en büyük sıkıntıların başında kirasını vaktinde ödemeyen kiracı. Sorunlu kiracıyı çıkarmak için hem sinirleriniz bozulacak hem de avukata verdiğinizde ek masraf çıkmış olacak. Fakat arazi yatırımında kiracı derdiyle uğraşmazsınız.

Emlak vergisi yok

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan araziler kiraya verilmemek şartıyla bina ve arazi vergisinden muaf. Yani satın aldığı yerden gelir elde etmeyen yatırımcı emlak vergisi vermiyor.

Sonuç olarak doğru bir lokasyonda arazi yatırımı yapanların kafası rahat oluyor, masrafları ve dertleri olmuyor. Vakti gelip arazi değerlendiğinde satarak kazancı cebine koyuyor. Yeter ki doğru yerde, doğru beklenti ile alım yapılmış olsun. Arazide aidat ve bakım masraflarıyla da uğraşmazsınız.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.