Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Apartman Aidatı Hangi Şartlarda Ödenmez?

Bina ve sitelerde ortak alanların masraflarını karşılamak için kiracı veya ev sahiplerinden alınan paraya aidat denir. Kiracı ve ev sahipleri her ay apartman yönetiminin belirlediği aidat miktarını ödemekle sorumludur.

19 2.797

Ev alırken apartman aidatını da araştırmanız gerekir. Bazı apartmanlarda veya sitelerde aidat ücreti alışılmışın çok üstünde olabiliyor. Özellikle sitelerde aidat ücretleri tek apartmanlara kıyasla çok daha fazla olabiliyor. Bunun için satılık veya kiralık daire ararken aidat ücretini kesinlikle öğrenmeniz gerekir. Havuzu, bahçesi, otoparkı, güvenliği ve spor salonu olan sitelerin aidat ücretleri bütçenizi zorlayabilir.

KiracıAidat neye göre tespit ediliyor? Aidat ödemesi yapmazsak ne olur?

Apartman Aidat Çizelgesi

Apartman aidat çizelgesi, site yönetimi tarafından hazırlanarak kiracılar ve ev sahipleri ile paylaşılır. Apartman aidat çizelgesini en basit haliyle Excel üzerinden hazırlayabilirsiniz. Ayrıca özel yazılımlar kullanarak da aidat çizelgesi hazırlayabilirsiniz. Aidat çizelgesini apartmanın duyuru alanına asarak apartman sakinlerinin ne zaman ne kadar ücret ödemesi gerektiğini açıkça ilan etmiş olursunuz.

Konut kredisiApartman Aidatı Hangi Durumda Ödenmez?

Aidatlar yönetim tarafından üstlenilen hizmetlerin yerine getirilmediği takdirde ödenmez. Bu konuyu yerinde tespit ederek belgeleyen kiracılar ve ev sahipleri konuyu mahkemeye taşıyabilirler. Hizmet alamadıkları konuları tek tek tespit eden malikler konuyu yönetime bildirmelerine rağmen aidat alınmaya devam ediyorsa, Cimer ve tüketici hakem heyetine de başvurabilirler.

 

Konut KredisiApartman Aidat Kanunu

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesinde apartman aidat kanunu açıklanıyor.

Madde 20 – Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

 1. a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
  b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlüdür.
  c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Konut KredisiGider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür. Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.

19 Yorumlar
 1. Serdar diyor

  Ev aliyosun bu defa emlakcilara muteahitlere gebe kaliyorsun. İstedikleri gibi minareyi kilifina uyduruyorlar. Acilan basliga bakin icerige bakin. Hic alakasi yok… Ozetle aciklayin mesela.. Su durumlar olursa ev sahibi veya kiraci aidat odemeyebilir seklinde.. Sinirden kudurtuyosunuz insani Allah bildigi gibi yapsin bu sozde kam emici profesyonel site yoneticilerinin! İflah olmayasiniz siz.

  1. Emlak Haber Ajansı diyor

   Serdar Bey merhaba; Konu aslında çok açık. hizmet almadığınız hiç bir konu için para ödemek mecburiyetinde değilsiniz. Fakat seçmiş olduğunuz apartman veya site de ortak alanlar da yapılan tüm çalışmalara mülk sahipleri katılmak durumundadır. Yönetim aidat toplayıp hiç bir iş yapmıyorsa bunu tespit edin ve Cimer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve E -Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine şikayet edin. Kat maliki iseniz site yönetiminin yaptığı toplantılara katılıp itirazınızı çoğunluğu sağlayarak yapın. Çoğunluk sizden yana değilse zaten öyle bir yerde oturmanızın gereği de yok. Şartlarınıza uygun farklı bir yere taşının. Daire alırken ve kiralarken araştırmadan ev alıp kontrat imzalamayın. Havuzlu olsun,kapalı açık otopark olsun, güvenlik ,spor salonu vs vs olsun dediğiniz sitelerde aidatlar her zaman yüksek olur. İstanbul’da sitelerde en düşük aidat minimum 150 TL’den başlar. Almadan veya kiralamadan önce dairenin mutlaka aidatını öğrenin diye boş yere söylemiyoruz.

 2. ramazan diyor

  lütfen sizden ricam önemli bir sorum olacak;apartmanda evsahibi terasda oturuyor.oglu terasin altindaki dairede oturuyor.ikisininde elektrik ve suyu bir.buna istinaden ayri ayri mi aidat ödemeleri gerekiyor yoksa sadece 1aidat mi almamız gerekiyor.koridor aydinlatmasi ayri temizlikde ayri bölümler temizleniyor.

 3. Emlak Haber Ajansı diyor

  Muhtemelen teras daire sonradan yapıldı yada dubleks daire. Elektrik ve su bir olarak kullanılıyorsa muhtemelen tek daire olarak geçiyor. 1 aidat öderler

 4. Ayhan diyor

  İyi Günler
  Durum ne olursa olsun aidat ödenmesi gerekiyormu? Mesela hiç kullanılmamış ve kullanılmayan, elektriği suyu bile daha açılmamış, birkaç zamandır boş duran, “yeni” bir daire için aidat ödeme zorunluluğu varmı acaba? Çünkü daire müteahhitten devralındığından beri hiçbir şekilde kullanılmadı oturulmadı, kirayada verilmedi, temizlenmedi bile, yani hala pisliği ile “bakir” durumda. Binanın inşaatı bittikten sonra kullanıma hiç açılmadı, sadece vergisi ödeniyor okadar.
  Böyle özel durumlar için koruyucu bir istisna kural yokmu acaba? Cevap alırsam sevinirim!
  Teşekkürler

  1. Emlak Haber Ajansı diyor

   Merhaba Ayhan Bey, Malesef ödemekle yükümlülüğünüz var. Şöyle düşünün orada bir mülkünüz var, ortak giderler genele pay edilir. Siz ben hiç havuz kullanmayacağım, oturmuyorum, dairem boş kalsın çürüsün orda deseniz de kat maliki olduğunuzdan ödemekle yükümlüsünüz. Saçma gelebilir fakat durum bu. Ya evi satıp aidatsız bir apartmana geçeceksiniz. Ya da ortak alan masraflarına da ortak olacaksınız. Mülkünüze ait yapı da hiç bir yaşam başlamamış ve site yönetimi kurulmadı ise aidat ödemezsiniz. Fakat yaşam başlamış ise bu aidatlar günümüz şartlarında ödenmek gerekiyor. Genelde şöyle de bir konu var. O siteden ev alırken zaten belli kuralları da kabul etmiş oluyorsunuz. Bunlar ortak giderler ortak alanlardaki masraflar vb gibi. Ben ödemek istemiyorum dediğinizde yönetim hanenize yazar ve borçlu çıkarsınız. Kanunen de siz kaybedersiniz ki bu hep böyle olmuştur. Şunu da belirtelim aidatlar aşırı yüksek ise yönetim toplantılarına katılıp itirazda bulunabilirsiniz. Çoğunluğu sağladığınızda sizin isteğiniz olacaktır. Ama yönetim toplantısına katılmayıp uzaktan seyredip sonra itiraz ederseniz çok bir hak elde edemezsiniz.

   Saygılar

 5. Ayhan diyor

  Öncelikle hızlı cevabınız için çok teşekkürler!

  Ek olarak şunu belirtmek istedim. Biz yurt dışında yaşıyoruz. Bu bahsettiğim daire sitede değilde, beş katlı olan, on daireli bir apartmanda olup arsa karşılığında almıştık. Yani arsa sahibiydik.
  Daireyi kiraya vermek istemedik. Yurt dışında yaşadığımızdan dolayı ve birkaç yıldırda sağlık sorunlarından dolayı maalesef Türkiyeye gidemediğimiz için hiç ilgilenemedikte. Yani yönetim toplantılarına katılmak zaten mümkün değil.
  Halbuki bu hususta, en azından hiç belediye kayıdına bile geçmemiş hayata geçmemiş yeni/sıfır daireler için istisna teşkil eden kanun olması gerektiğini düşünüyordum. Bir nevi kayıt edilmemiş trafiğe açılmamış bir araç gibi … Gerçi buna gelene kadar daha birçok düzen bozukluğu, kural ve kanunda mantık sorunu var maalesef, tek mantık sorunu olan şey bu apartman aidatı değil gibi.
  Sanırım bunun için hiç dava açan olmamış. Çünkü sonuçta haksızlık bu!

  Tekrar cevabınız için çok teşekkürler!
  Saygılar

  1. Emlak Haber Ajansı diyor

   Merhaba tekrardan. Daireniz tam olarak nerede? Aidatları kim topluyor? Toplanan aidat nereye harcanıyor? Site değil dediniz. O zaman gider olarak pek bir harcaması yoktur diye tahmin ediyorum. Aidat miktarını ve dairenin yerini belirtir misiniz? İkinci bir konu da şu. Daire tapusunu aldıysanız yani müteahhit binayı yapıp size tapu devrini gerçekleştirdiğini sizin ev aslında ikinci el konut oluyor. Şöyle ki, arsayı verdiğinizde proje aşamasında müteahhit her daire için iskan alıp kat mülkiyetini kurar. Tapu sizin adınıza kaydedildiğinde sizin daire aslında el değiştirilmiş daire oluyor. Yani 2. El müteahhid size daire satmış gibi görülüyor. Sizin daire istatistikler de de 2 el satılan konut sınıfına giriyor. Tabi yine siz onu sıfır daire diye satabilirsiniz o ayrı. Mantıken haklısınız aidat vermemek gerek. Fakat mülk sahipleri paylaşır. Kiracının olsa kiracı öderdi.

 6. Ayhan diyor

  Merhaba!

  Anlatımınız için teşekkür ediyorum! Ama maalesef sonuç çıkaramadım. Özetle “daire ikinci el sınıfına giriyor” demişsiniz – bu bir ayrıcalıkmı teşkil ediyor acaba?

  Sorularınıza gelince: Bütün detayları ile anlatayım öyleyse!

  Daireniz tam olarak nerede?
  Dairenin nerede olduğunun bir önemi varmı? Var ise nedir acaba? Daire Mersin merkezde.

  Aidatları kim topluyor?
  Sarkastik belirteyim – zemin katında bir daireyi mülk edinmiş, yöneticilik yapan kurnaz bir “akıllı”!

  Toplanan aidat nereye harcanıyor?
  Nekadar olduğunu bilmiyorum. Ve nereye harcandığınıda bilmiyorum – sanırım merdiven aydınlatma için elektrik, merdivenlerin yıkanması ve temizlenmesi için temizlikçi giderleri falan içindir. Artık Türkiye şartlarında başka ne yapılıyorsa. Ayrıca sizinde tahmin ettiğiniz gibi, gider olarak pek bir harcaması yoktur diye bende tahmin ediyorum.
  Sadece en son bir kaç yıl önce evi kontrol amaçlı görmeğe gittiğimizde, o şahıslada tanışıp görüştüğümüzde, bazı şeyler yaptırmak istediğini söylemişti ve tutarını anlatmıştı.
  Uzun bir liste idi!
  Örneğin
  Bahçenin betonla örtülmesi, yağmur yağdığında toprak çamur oluyormuş!
  Binanın zemin katının duvarına dıştan fayans döşetilmesi,
  Bahçe duvarına ferforje takılması,
  Kendi (zemin katı)balkonundan bahçeye kısa ve rahat geçiş olsun diye duvar kırdırıp basamaklar yaptırması,
  Arka bahçeye çok büyük bir su deposu koydurması gibi…

  Yeni tanışmış olduğumuz için pek fazla bir şey diyememiştim. Sözde önceden apartman sakinleri ile anlaşmış ve kabul görmüştü. Bundan dolayı gösterdiği masrafı önce onaylamak durumunda kalmıştım. Ve bize düşen masrafın yarısını önden vermiştim.
  Yapıma geçtikten sonra, ne hikmetse masraf, önce gösterdiğinden daha fazla olacağını telefonla bildirmişti. Tabii o arada Türkiyeden yurt dışına geri döndüğümüz için, bizim adımıza iki yakınımızdan gidip görüşsünler diye rica etmiştik. Görüşmeğe gittiklerinde, giderler ve yapılan şeylerin masraflarının faturalarını görmek istediklerinde bu şahıs küstahlaşarak işi tartışmağa ve kavgaya dönüştürüp, banada hakaretler ederek bizim yakınları kovmuş.
  Acaba neden?
  Ondan beri görüşmedim. Ödemede yapmadım.

  Evet, durumu şimdi detayıyla biliyorsunuz. Ne dersiniz?

  İnanın eğer daire, sadece yılda bir izinlerde gidip birkaç haftalığınada olsa kalmak için dayalı döşeli olsa kesinlikle sesimi çıkarmazdım. Sonuçta evi azda olsa kullanıyor olurduk ve üstümüze düşen aidat ve masrafları karşılardık.

  Saygılar

  1. Emlak Haber Ajansı diyor

   Öncelikle belirtelim ikinci el demekle kötü bir şey kastetmedik. Bu sektördeki bir terim sizi fazla alakadar etmez aslında. Apartman yöneticisi dediğiniz kişi harcamaları sizlere ispatlı şekilde bildirmek zorunda. Şunu yaptım şu kadar para verin demekle olmaz zaten. Bina yönetimi tek kişiden oluşmaz. Kat malikleri de söz sahibidir. Sizden onay almadan çoğunluk sağlamadan hiç bir iş yapamazlar. Siz bence orayı ya satın kurtulun anladığımız kadarıyla sıkıntı yaşıyorsunuz. Ya da kiraya verin aidatlar oturan kişinindir. Akrabalarınızı kovamaz böyle bir hak hukuk yok. Hesap vermekle mükelleftir yönetici. Oranın deli dumrulu değil. Siz ya bir akrabanızı vekil tayin edin takibi o yapsın. Uzaktan sürekli başınız ağrır. Ya da satın kurtulun başka yere geçin. Seçenek olarak 1 – kiraya verin , 2- Satabilirsiniz 3- Vekil tayin edin takibi o yapsın 4- Yönetimiz azlettirin

 7. Kadir diyor

  Selamlar site yönetimi (şirket)aidat konusunda tarafıma bana ait olmayan ve ispat edemedikleri gider eklediler konu uzadı bende ödeme aidat hariç ekledikleri rakamı odemiyorum bu konu hakkında öğrenmek istediğim (mahkeme süreci sıkıntılı olduğundan)Cimer üzerinden yada tüketici hakem heyeti ile yaptırim, şirket uyarısı veya sonuç almak mümkün müdür ?tavsiyemiz ne olur ? tüketici hakem konuya bakarmış.

  1. Emlak Haber Ajansı diyor

   Merhaba

   Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurun

   Cimer’e yazın sonra da Tüketici hakem heyetine başvurun. Çevre Şehircilik il Müdürlüğüne de şikayet edin

   Saygılar

 8. Ebru Dikmen diyor

  Merhabalar,
  Satın almak üzere araştırdığımız bir daire var. Dairenin bulunduğu binaya ait aidatlar bir dış yönetim firmasınca toplanıyor. Kendilerinin bana yolladıkları çizelgede binada bulunan toplam 14 dairenin 6 tanesinden hiçbir ücret alınmadığını gördüm. Ayrıca binanın komşu parselinde yeralan ikinci bir binanın da “alacakları” başlığı altında, ilk binadan toplanan aidatlara gider olarak gösterilen bir kalem var. Anlayamadığım, bu 6 kişi hariç tutulduğunda 14 daireden geriye kalan 8 dairenin kullanıcıları, ki bu 8 daire arasında satılık olan, bizim ilgilendiğimiz daire de var, bu aidat vermeyen 6 dairenin ve alacakları olan 2. toplam 14 dairelik binanın masraflarını mı yüklenmiş oluyor? Hukuki olarak nasıl bunun zemini oluşturulabiliyor?

  1. Emlak Haber Ajansı diyor

   Site aidatları daire başına alınır. Boş olan daire aidatı size yansıtılamaz. Boş daire içinde oturan olmadığından mülk sahibi öder. Size yansıtılamaz. Saygılar

 9. Toprak Selin diyor

  Slm ben 10 katlı bir binanın zemin katında oturuyorum evimi sürekli lagım ve mutfak giderinden su basıyor buna bağlı olarak parkelerim hep şişti rezil durumdalar maddi manevi zarardayız ben Para toplanıp mutfağımın fayans yapılmasını istedim ama yönetici sadece yarısını yaptırabileceğini hatta yarıya kadar fayans diğer tarafı parke kalsın dedi bende kabul etmedim bununla ilgili ben ne yapmalıyım

  1. Emlak Haber Ajansı diyor

   Geçmiş olsun öncelikle mülk size ait sanırım. Ortak alanlardan kaynaklı tüm masrafları kat malikleri bir araya gelerek karşılaması gerekir. Bahsettiğiniz mutfak giderleri ve lağım konusu tüm bina sakinlerini ilgilendirir. Yöneticiniz toplantı yapıp bunu diğer maliklere de anlatmalı. Başka bir zaman çatı katında bir sorun yaşandığında da aynı şekilde tüm bina sorumludur.

 10. K*** Ö***** diyor

  Merhaba,

  2019 Ağustos ayında yeni yapılan bir site içerisinde müteahhitten ev satın aldım. Benden önce kiracı yoktu. Müteahhit yaptı ve sıfır daire olarak kendisinden satın aldık. Ağustos öncesinde satın alımlar yapılıp temmuz ayında site yönetim toplantıları düzenlenip aidatlar belirlenmiş. Tapu işlemi 19 ağustosta yapıldı. Bu durumda ben 2019 ağustos aidatından sorumlumuyum? Sorumluluk tam olarak ne zaman başlar. Sorumlu isem ücretin tamamından mı sorumluyum yoksa ilk 18 gün düşüldükten sonraki bakiyeden mi sorumluyum?

  Saygılar

  1. Emlak Haber Ajansı diyor

   Siz tapunuzu satın aldıktan sonra başlar. Tabi şöyle bir durum var. Sözleşme yapılıp daireyi alır almaz dairede oturmaya başladıysanız ve sonrasında tapuyu aldıysanız, orada yaşayan kat maliki olarak sayılırsınız.

 11. Ali diyor

  Şubat ayında ev satın aldım sitede kapıcı Eylül ayında işten ayrılmış site yönetimi kapıcının tazminatı için ek aidat topluyormuş bu durumda Ocak ayinda başlamış yani ben evi satın almadan önce bu aidatı ödemem gerekir mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.