Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ankara’da bir harikalar diyarı Ankapark

Yıllarca yapımı için beklenen Ankapark geçtiğimiz mart ayında açılışı yapılan parkta neler var hep birlikte bakalım.

0 632

Çoğu kişinin merak ettiği Ankapark nerede? Ankapark giriş ücreti ne kadar? Ankapark’a nasıl gidilir? Sorularının cevaplarını buradan inceleyebilirsiniz.

Ankapark içinde bulunan kafe, restoran ve çocuklara için eğlence ve satış alanları KDM AVM Danışmanlık tarafından işletilecek.

[toc]

Ağırlıklı olarak yeme & içme, hediyelik eşya ve çocuklara hitap eden konsept mağazalar üzerine kiralama yapılacağını belirtti.

Tema parkı, 1 milyon 200 bin m2’lik geniş bir alanda yer alıyor. Talepte bulunan firmalar iki ya da üç lokasyon için kiralama yapıyor.

Temapark, yalnızca Ankara’dan değil, tüm şehirlerden ve yurtdışından ziyaretçileri çekecek. Projenin ilk yılında sadece Rusya, Çin ve Ortadoğu’dan 300 bin turist ağırlanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ihaleyi 3 Türk ve bir Çinli firma 29 yıl işletme hakkıyla kazandı.

 

Ankapark giriş ücreti ne kadar?

 

Parkın giriş ücreti 25 TL olarak belirlendi.

Ankapark İşletmeleri Genel Müdürü Cem Uzan, giriş ücretlerinde Ankara’daki rayiç bedelinin baz alındığını ve buna göre fiyatlandırma yaptıklarını açıkladı.

Tesisten şehit ve gazi yakınlarının ücretsiz faydalanacağı belirtildi. Ankapark giriş ücreti 25 lira olarak açıklandı.

Tema parkta yer alan oyuncakların biniş fiyatları ise çeşitlerine göre, 4, 5, 6, 8 ve 15 lira olacak ve oyuncakların büyüklüğüne bağlı olarak değişecek.

25 lira olan giriş bedelinin 5 lirası parka giriş, 20 lirasını da oyuncak bedeli olarak alınacak. Çocuklar oyuncak oynadıkları zaman kredilerinden 20 lirayı tüketebilecekler.

Parkın içerisinde sınırsızca eğlenmek istiyorsanız, giriş ücreti 50 TL olarak belirlendi.

Ankapark nerede? Nasıl Gidilir?

 

Ankapark’ı ziyaret etmek isteyen kişiler için adresini araştırdık. Ankapark İstanbul Yolu’na paralel olan, 4,2 kilometre uzunluğunda 2 milyon 100 bin metre kare alan üzerinde hayata geçirildi.

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi arazisi üzerinde yer alan projede 1.217 adet oyuncak bulunacak.

Ankapark’ın tam adresi:

Gazi Mahallesi, Cumhurbaşkanlığı Blv, 06560 Yenimahalle/Ankara

Ankapark’tan geçen otobüs hatları:

221-3

506-2

518-2

519-2

542

543-2

Ankapark içinde neler var?

Ankapark projesinde, 5 bin metrekarelik Lazer-Tag çadırı, 10 bin metre karelik atari çadırı, 10 bin metrekarelik dinozor ormanı çadırı, 5 bin metrekarelik dinozor müzesi ve 5 bin metrekarelik alan içinde sinemalar yer alacak.

 

Ankapark Ankara projesinde 100 bin metrekarelik gölet ve dev fıskiye yer alacak. Su temalı eğlence alanları ve 10 bin metrekare rafting alanı, 48 metre yüksekliğinde dünyanın en yüksek su temalı eğlence ünitesi bulunacak.

Ankara Ankapark’ta açık alan 1 milyon 46 bin 600 metrekare, kapalı alan ise 16 bin 100 metrekare olarak dizayn edildi. Doğal yaşam alanları ise 940 metrekare olarak tasarlandı.

Projeye 150 adet boylu fidan dikilecek. Universal Studio Sinema Sistemi ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday 70 metrelik dev dinozor bulunacak.  Ankara Anka Park projesinde 6 bin araç kapasiteli otopark yer alacak.

Ankapark hakkında tüm detaylar!

Proje, ‘Türkiye’nin eğlencede rakipsiz projesi’ olarak lanse edildi. Ankapark’ta oyun alanlarından alışveriş ve cafe bölümüne kadar toplam 1.217 adet eğlence ünitesi yer alacak.

Bu tesisler içinde bulunacaklar:

  • 70 bin metrekarelik oyun çadırı,
  • Toplam 14 adet dev roller coaster, sinema salonları,
  • Ankara’nın en büyük buz pisti,
  • 30 bin kişilik konser alanı,
  • Açık & kapalı aquapark,
  • Bowling salonları,
  • 100 bin metrekarelik havuz bölümü,
  • Dinazor ormanı ve müzesi,
  • Dijital oyun salonları,
  • Yöresel lezzetlerin ve unutulmuş muhteşem eserlerin sergileneceği Osmanlı Sokağı

12 ay boyunca sabah 10.00’dan gece 02.00’ye kadar hizmet verecek ve 7’den 70’e her yaş grubuna hitap edecek.

Kendi enerjisini üreten ilk tema park!

 

Ankapark birçok alanda rakipsiz olmasının yanında kendi enerjisini de üretecek. Ankapark, açık otopark alanının tamamının üstüne konumlandırılan güneş panelleri ile neredeyse harcadığı kadar enerjiyi güneşten, sisteme geri döndürecek. Enerji tesisinin geliri kamuya kalacak ve dünyadaki otopark üstü GESlerin en büyüğü olarak bir rekortmen konumunda.

Ankapark ile kış turizmi

Uzan, parkta yer alan dev oyuncakların yüzde 90’lık kısmının Avrupa’da faaliyet gösteren şirketlerden satın alındığını belirtti. Atlıkarınca ve dönme dolap gibi diğerlerine göre daha küçük oyuncaklardan oluşan yüzde 10’luk kısmın ise Türkiye ve Çin’den temin edildiğini açıkladı.

Tema park, 1 milyon 400 bin metrekarelik alanıyla Avrupa’nın en büyük tesisi olma özelliğini taşıyor. Proje, 130 bin metrekarelik kapalı alanı ile Ankara’nın kış turizmini büyük ölçüde canlandıracak.

12 ay hizmet verecek alt yapıya sahip olan Tema park, ortam sıcaklığı her zaman 22-23 derece olacak şekilde tasarlandı. Avrupa’nın en büyük tema parkında büyük boy oyuncak sayısı en fazla 5 olurken, Ankapark’ da 28 adet büyük boy oyuncak bulunuyor.

Toplam 2 bin 117 adet oyuncak bulunan projede, 6 doktor ve 2 hemşireden oluşan büyük bir sağlık kurumu tema parkın içerisinde yer alıyor. 4 araçlık konvoydan oluşan itfaiye ekibi de mevcut.

2000 kişi istihdam edecek

İlk olarak Melih Gökçek’in temellerini attığı Ankara’nın büyük temaparkı olan Ankapark ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Açılış itibariyle 2000 kişiye istihdam sağlayacak.

Büyük yeşil alanları ile insanların gelip rahatlıkla dinlenmelerini sağlayacak. Son teknoloji eğlence mekanizmaları, etkinlikleri, konserleri ve mağazaları ile insanları kendine çekerek, sadece Ankara’nın değil, ülkenin ticaret ve turizminin gelişmesine katkı sağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.