Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

7143 Sayılı Kanunun İçeriği ve Amacı Nedir?

Kanunun tam adı; Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'dur.

0 979

TBMM de kabul tarihi 11,05.2018 olup 18.05.2018’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş bulunan kanun vergiye veya başka konulara dair düzenlemeler getiren bir torba kanun olup, bu kanunun 16.maddesinde yer alan 1 maddeden ibaret ve imar Kanununa eklenen bir hüküm ise ” İmar Barışı ” olarak nitelenen hükmü içermektedir,

7143 sayılı Kanun, 3194 Sayılı İmar Kanununa eklenen bir maddeyi İçermektedir, Kanun; ülkemizde milyon adetlerle İfade edilen tamamen veya kısmen kaçak ya da ruhsalsız binaları belli bir bedel ödeyerek belli şartlarda kayıt atlına almak ve bu binalara yapı kullanma ruhsatı (Iskan) vermeyi ve hazine arazisi üzerine yapılmış veya belediye arsalarının üzerine yapılmış binaların arsalarını, bina sahiplerine satmayı amaçlamaktadır.

2- 7143 SAYILI KANUNUN 16. MADDESİNİN ZAMAN VE COĞRAFİ BAKIMDAN KAPSAMI NEDİR?

31.12.2017 tarihinden önce yapılmış;

• Kaçak,

•Ruhsatsız,

-Ruhsata veya eklerine aykırı yapılar kapsama dahildir.

31.12.2017 tarihinden geriye doğru hangi tarihte yapılan binaların kapsama gireceği belirtilmediğinden 1900 yılında veya daha önce yapılmış bir bina da bu kapsama girmektedir.

Kanun, kapsam olarak tüm ülkemizde geçerlidir. Ancak istisnaları; Boğaziçi Korunma Bölgesi, Suriçi Koruma Bölgesi, Canakkale Gelibolu Tarihi Bölgesi kapsam dışındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.