Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

70 bin TL’ye kamu lojmanı

2020 yılında 8 bin 500 adet kamu lojmanı satışı yapılacak. Kamu lojman satışı 2020 ilanları yayımlanmaya devam ederken vatandaşa 70 bin liradan başlayan fiyatlarla, taksitle ev sahibi olma imkanı sunulacak.

0

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Ağustos 2018 tarihinde açıklanan Birinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında duyurulan kamu lojman satışları için süreç devam ediyor. 

TÜRKİYE GENELİNDE 250 BİN KAMU KONUTU VAR! 

Devlet bankaları tarafından başlatılan ucuz konut kredisi kampanyası ile beraber vatandaşın konutlara olan ilgisi yeniden artarken Haziran ayında konut satış rakamı rekor kırmıştı. Yüzde 200 oranında artan konut talebi ile 190 bin barajını aşan konut satış rakamı sonrası Temmuz ayında devlet kamu lojman satışları ile alakalı yeni ilanlar yayımlamaya hız vermişti.  Türkiye genelinde yer alan toplam kamu lojmanı sayısı 250 bin olarak açıklanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başlattığı çalışmalar ile bu konutların gerçek değerlerini belirlemek için ekspertiz işlemlerine aralıksız devam ediyor. Her bir kamu konutu için değer belirleme çalışması yapılırken envanteri çıkarılan konutlar Milli Emlak Daire Başkanlığı tarafından il müdürlükleri üzerinden verilen ilanlar ile satışa sunuluyor. 

50 BİN KAMU LOJMANI SATIŞA SUNULACAK! 

Devlete ait olan 250 bin lojmandan istihbarat, savunma, adalet ve güvenlik amacı ile kullanılan lojmanlar satışa sunulmayacak. Bu nedenle devletin satışa sunacağı toplam lojman sayısının 50 bin ile sınırlı tutulacağı belirtiliyor. 

LOJMAN SATIŞI BAŞLAYAN İLLER HANGİLERİ?

Şu ana kadar ekspertiz işlemleri tamamlanan ve satışa sunulan kamu lojmanları olan iller Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bolu, Muğla ve Antalya olarak sıralandı. 

70 BİN LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLARLA EV SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ 

Her ilde bulunan kamu lojman fiyatları farklılık gösterirken şimdiye kadar yayımlanan en düşük lojman satış fiyatı Ankara Keçiören’de yer alan 60 m2 büyüklüğündeki 2+1 daire için belirlenen 70 bin lira olarak öne çıktı. 

EMLAK KATILIM BANKASI 0.76 FİNANSMAN ORANI İLE DESTEK SAĞLAYACAK! 

Lojman almak isteyen kişilere bankalar tarafından sunulan çok sayıda kredi paketi bulunurken en uygun oran 0.76 olarak öne çıktı.  Emlak Katılım Bankası ev sahibi olmak isteyen kişilere yüzde 0.76 oranı ile 120 aya kadar vadeli olmak üzere finansman desteği sağlayacak. Yine Vakıf Katılım Bankası yüzde 0.79 oranı ile bir diğer cazip finansman desteği sağlayan banka olarak öne çıkıyor. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.