Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

2019 Yılının İlk 6 Ayında Hangi İller Kazandırdı

2019 konut satış oranlarına bakıldığında ilk 6 ayda Antalya, Kırşehir, Uşak, fiyatları en çok artan illerin başında geliyor.

0

2019 konut satış oranlarına bakıldığında ilk 6 ayda Antalya, Kırşehir, Uşak, fiyatları en çok artan illerin başında geliyor. Antalya ve Uşak’ta kiralık ev fiyatlarına bakıldığında fiyatların yukarı yönde hareket ettiği görülüyor. Antalya’da satılık konutlar da Finike yatırımcısına ciddi oranda kazanç sağladı. Finike’yi Serik, Kemer ve Manavgat izledi.

Emlak fiyatlarında değer artışı bakımından dikkat çeken illerin başında Kırşehir geliyor. Bu ilde ilk 6 aylık sonuçlara bakıldığında yüzde 20 oranında değer artışı yaşandığı görülüyor. Son 1 yıllık sürece bakıldığında Kırşehir’in emlak yatırımcısına yüzde 23 kazandırdığı görülüyor.

Kiralık konutlarda ise en fazla değer artışının yaşandığı illerin başında Mardin ve Uşak geliyor bu illerde kiralık konutlarda son 6 aylık dilime bakıldığında yüzde 47’lik bir artış yaşandığı görülüyor. Mardin’de ise kiralık konut fiyatlarında yüzde 37 oranında bir artış söz konusu.

 Son 1 yılda emlak fiyatlarında artış yaşayan 5 il

Kırşehir son 1 yıllık sürede yatırımcısına yüzde 23 oranında kazandırdı. Mardin yüzde 19’luk artışla yatırımcısının yüzünü güldüren ikinci il oldu. Nevşehir yüzde 14’lük artışla konut yatırımcısına kazandıran üçüncü il oldu.

Antalya yüzde 13’lük artışla değeri en fazla artan iller arasına girdi. Uşak yüzde 3’lük artışla yine konut yatırımcının yüzünü güldüren illerin arasında yer alıyor.

 Son 6 aylık sürede Türkiye genelinde dikkat çeken ilk 5 il

Uşak yüzde 47’lik kira artışı oranı ile listenin başında yer alıyor

Mardin yüzde 37’lik kira artış oranı ile 2. sırada

Yozgat yüzde 22’lik kira artışı oranı ile 3. sırada

Edirne yüzde 18’lik kira artış oranı ile 4. sırada yer alırken

Nevşehir yüzde 9’luk kira artış oranı ile 5 sırada yer aldı

Son 1 yıla bakıldığında İstanbul’da satılık konut fiyatlarında değeri en fazla artan ilçeler şu şekilde.

Bağcılar yüzde 10 artışla ilk sırada yer alırken, Adalar yüzde 8’lik artışla 2. Sırada yer aldı. Zeytinburnu ilçesi yüzde 8 artışla 3 sırada yer aldı.

Son 1 yılda İstanbul’da değeri en fazla düşen ilçelere sırasıyla şöyle.

İstanbul’da son 1 yılda değeri en fazla düşen ilçeler arasında ilk sırada Beykoz ilçesi geliyor. Yüzde 39’luk bir değer kaybı yaşayan ilçede emlak fiyatları neredeyse surmuş durumda.

Sırada değeri en fazla düşen ilçeler arasında yer alan Eyüp Sultan’da yüzde 35’lik bir değer kaybı söz konusu. Eyüpsultan ilçesinden sonra en fazla değer kaybeden ilçelerden birisi de Esenyurt ilçesi. Bu ilçede son 1 yılda yaşanan değer kaybı yaklaşık olarak yüzde 17.

Son bir yılda konutların amortisman süresine bakıldığında, İstanbul’da en hızlı amortisman süresi olan ilçelerin başında Gaziosmanpaşa geliyor. Bu ilçede bir konutun geri dönüş süresi 14 yıl olarak hesaplanmakta. Sırasıyla 16 yılla Esenyurt, 17 yılla Avcılar ilçesi geliyor.

 

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.