Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Yazlık ev almak avantajlı mı?

Yazlık ev almanın avantajları var mı? Yazılık evler ne gibi fayda sağlar? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik

0

İş hayatındaki yoğun tempo ve şehrin kalabalığı insanları daha sakin ortamlara yönelmesine neden oluyor. Özellikle nüfus yoğunluğunun az olduğu deniz kenarı bölgeler tercih sebebi. Konuta yatırım haricinde parası olan için yazlık evler de iyi bir yatırım aracı haline gelebiliyor. Yazlık almak avantajlı mı? Yazlık almanın en önemli faydaları

  1. Bu yatırım iki amaca hizmet edebilir;

İkinci bir ev olarak kullanabilir ve tatillerinizi ailenizle birlikte orada geçirebilirsiniz,
Yılın geri kalanında kiraya verebilirsiniz. Buradaki fikir, kullanmadığınız zamanlarda konuklara ikinci evinizi kiralamanızdır.

  1. Gayrimenkul yatırımının ve özellikle de kiralık mülklere yatırım yapmanın en büyük avantajlarından biri, kira geliri sayesinde sabit bir gelir kaynağı elde etmenizdir.
  2. Yazlık ev satın aldığınızda ve kısa süreli kiraya verdiğinizde, elde ettiğiniz para ile tüm gerekli masrafları (emlak vergisi, sigorta, bakım ve onarımlar) ödeyebilirsiniz.
  3. Kısa vadede para kazanmanın yanı sıra, yazlık eviniz sayesinde uzun vadede de para kazanabilirsiniz.

İkinci bir ev satın almak önemli bir gayrimenkul yatırımıdır ve genellikle zaman içinde değerine değer katar. Yazlık mülkünüzü satmaya hazır olduğunuzda, genellikle daha yüksek bir fiyattan satabilir ve kâr elde edebilirsiniz.

  1. Mülkünüzü satarken daha fazla para kazanmak istiyorsanız, mülkünüzün piyasa değerini arttırmak için tadilat ve iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Kendi evinizde olduğu gibi satın aldığınız ikinci bir evde de vergi indirimi sağlanmaktadır. Bu indirimler ipotek ödemeleri, emlak vergisi, kira geliri, sigorta primi, kamu hizmetleri ve diğer kira giderleri için geçerlidir.

  1. Bununla birlikte, mülkünüzü tatil için konuklara kiraya vermeye karar verdiğiniz zaman, herhangi bir vergi yasasını ihlal etmeden vergi indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Bu indirimlerden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için profesyonel bir gayrimenkul danışmanıyla birlikte çalışmanızı öneririz.
  2. Yazlık evlere yatırım yapmak sizi diğer emlak yatırımlarından daha düşük bir risk altına sokar. Öncelikle, yazlık evler genellikle turizm merkezlerinde yer almaktadır. Bu nedenle çok sayıda misafire ulaşabilir ve yüksek doluluk oranlarına ulaşabilirsiniz.
  3. Yazlık eviniz, ailenizle birlikte vakit geçirebileceğiniz ikinci bir eviniz. Bu sayede, dönemsel olarak ya da bazı yıllar kiralamada talep azalması yaşarsanız, mülkünüz değerlenene kadar otel veya başka tatil evlerini kiralamak yerine kendi mülkünüzde vakit geçirebilir, bu süreyi avantajınıza çevirebilirsiniz. Yazlığınız popüler bir destinasyonda bulunuyorsa, değer kazanması çok uzun sürmeyecektir.

Başarılı bir gayrimenkulün en önemli ve olmazsa olmaz kuralından biri yatırım yapacağınız mülkün lokasyonudur. Yazlık bir ev satın alırken, siz, aileniz ve arkadaşlarınızın yanı sıra diğer gezginlerin de keyif alacağı yerleri seçin.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.