Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut Kredisi Kullanımı Rekor Kırdı

Konut kredisi faizlerinde yaşanan düşüşlerle beraber Ağustos'ta 2,3 milyar TL'lik konut kredisi çekildi. İhtiyaç, konut, taşıt ve ticari kredilerde de faiz oranları Ağustos'tan bu yana 500, yılbaşından itibaren 750 baz puan arasında düşüşler yaşandı.

0

Konut kredi faizlerinde kamu bankaları öncülüğünde başlayan düşüş, ağustos ve eylülde konut kredi hacminde ve konut satışlarında artışı da beraberinde getirdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) temmuz ve eylül ayı toplantısında politika faizini 750 baz puan indirmesi, mevduat ve kredi faizlerinde de düşüşü beraberinde getirdi. İhtiyaç, konut, taşıt ve ticari kredilerde de faiz oranları ağustostan bu yana 500, yılbaşından itibaren 750 baz puan arasında düşüşler yaşandı.

Kamu bankalarının ağustos ayı başında konut kredi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesi hem sıfır hem de ikinci el konut satışlarında canlanma sağladı. Kamu bankaları faiz indiriminin yanı sıra vade üst sınırını da 120 aydan 180 aya çıkardı.

Özel bankalar da kamu bankalarından sonra konut kredi faiz oranlarını yüzde 1,10-1,25 aralığına düşürdü. Bu dönemde katılım bankaları da konut finansman oranlarını düşürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.