Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Kaks hesabı nasıl yapılır?

Kaks nedir? Kaks hesabı nasıl yapılır?

0

Kaks, bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanını belirler. İnşaatına başlanacak olan yapının tüm katlarındaki alanları toplamının parsel alanına oranı kaks sayısını ortaya çıkarır.

KAKS ( Kat Alan Kat Sayısı ) (Emsal)= 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 arasında değişen bir sayıdır. Binanın toplam kapalı alanını hesaplamak için arsa alanını bu katsayı ile çarpmanız gerekir.

Kaks hesabı nasıl yapılır?

Kaks (kat alanı kat sayısı), bir arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanı anlamına geldiğine göre; 1.000 metrekare bir arsanın imar durum belgesinde kaks:1.25 gösteriliyorsa, 1000 m2 x 1.25 = 1250 m2 hesabından yola çıkarak; bu arsanın üzeninde inşa edilecek olan binanın toplam alanının 1.250 metrekare olacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan, binanın ihtiyacı olan ortak bölümlerin bu hesabın dışında kaldığını unutmayın. Çatı katı, asma kat, bodrum kat, kapalı otopark, asansör ve yangın merdiveni gibi alanlar bu hesabın dışındadır.

Kaks artışı nasıl yapılır?

Parsellerin birleştirilmesi ile kaks artışı sağlanabilir. Ancak kentsel dönüşüm yetkisinin devredildiği kurumlara kaks artışı için üst sınır getirilebiliyor.

Kaks artışı, birleştirilen parseller ne kadar büyük olursa o kadar fazla oluyor. Eğer bu alanda yol genişletilme yapılıyorsa ya da park için ayrıca alan ayrılıyorsa ek inşaat hakkı da gelebiliyor. Kaks artışı sayesinde daha geniş ve ferah bir yapılaşma sağlanabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku