Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut kredisi kullanırken devlet bankalarını tercih edin

İnşaat sektörü bilindiği üzere yaklaşık son 2 yıldır sinek avlıyor. Markalı, markasız birçok inşaat firması iflas etti, yada etmek üzereydi ki kamu bankaları imdatlarına yetişti.

0

Devletin üst kademesinin aldığı kararlar neticesinde Merkez Bankası faizleri indirerek piyasayı rahatlattı. Peşinden diğer kamu bankaları da konut kredi faizlerini 0,99 seviyesine çekmesiyle inşaat sektörü tekrardan nefes almaya başladı. Eskisi kadar olmasa da yavaş yavaş kıpırdama sinyalleri veren konut satışları inşaat patronlarını sevindirdi.

Mevduat faizlerinde parası olan yatırımcılar yavaş yavaş konut alma eğilimine yönelmiş durumda.

Özel Bankalar Destek Vermedi

Türkiye’de bulunan yerli ve yabancı özel sektör bankaları faiz indirimine sıcak bakmadı desek yanlış olmaz.  Şu an bakıldığında kamu bankaları hariç, hiçbir özel sektör bankası 0,99 bandına inmedi.  Yine dikkat çeken diğer bir konu ise, vatandaşların konut kredi borçlarında ısrarla yapılandırma istemesine rağmen buna da yanaşmamaları.

Ev alacaklar kamu bankalarını tercih etmeli!

Ev almaya karar veren vatandaşların faizleri indirmeyen ve yapılandırmaya yanaşmayan bankalardan uzak durmasını tavsiye ediyoruz. Zira kamu bankaları özel bankalara göre kat ve kat daha avantajlı durumda.

Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım aradaki farkı daha net anlayacaksınız.

180 Ay vadeli (15 YIL) 250 Bin TL’lik konut kredisi kullanacaksınız diyelim.  Kamu bankasından aldığınızda süre sonunda ödeyeceğiniz rakam yaklaşık, 538 Bin 724 TL ve aylık taksitleriniz 2 Bin 981 TL olacaktır. 250 Bin TL krediyi 10 yılda öderim diyorsanız, geri ödeyeceğiniz toplam tutar, 430 Bin 452 TL olacak.

100 Bin TL kullanırsanız 180 ay sonunda ödeyeceğiniz rakam, 216 Bin TL civarda olacak. Aylık taksitler ise 1.192 TL olacak.

 

Özel sektör bankaları ne durumda?

Özel sektör bankaları konut kredi faiz oranlarında sınıfta kalmış durumda. Öyle ki, en uygun özel sektör bankası Garanti Bankası olarak görülüyor. 10 Yıl (120 AY) vadeli 250 Bin TL’lik konut kredisine yüzde 1,36 faiz uygulayan banka toplamda sizden geri, 510 Bin 728 TL olarak geri alıyor. 180 ay vade de ise bu faiz oranı 1,57 seviyelerine çıkıyor. Buda demek oluyor ki, 15 yıl sonunda sizden geri 754 Bin 237 TL olarak geri alacak.

Bu yüzden konut kredisi ile ev almaya karar verdiyseniz, kamu bankaları şuan için daha cazip durumda.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.