Erdal İmrek: “Başakşehir bölgesi yeni projeleri bekliyor”

Başakşehir'de konut piyasası ne durumda? Satılık ve kiralık konut fiyatları hakkında tüm detaylar bu haberimizde.

Konut kredi faizlerinin düşmeye başladığı bugünlerde, Başakşehir emlak piyasasını sizler için araştırdık. Emlak Haber Ajansı Başakşehir Bölge Temsilcisi Erdal İmrek, ilçedeki konut piyasasını ve son yapılan faiz indirimleri hakkında görüşlerini sizler için açıkladı.

Yabancıların Türkiye’den ev alırken faiz oranlarıyla ilgilenmediğini dile getiren İmrek, yabancı yatırımcının  konutu peşin parayla aldığını ifade ederek konu hakkında şunları söyledi ;

Yabancıya satış hiç durmadı

“Başakşehir’de emlak piyasasında son duruma bakacak olursak, yabancı yatırımcılar açısından konut alımı hiç durmadı. Ülkemizde ekonomik olarak faizlerin yüksek olması veya şu anda düşük olması yabancı yatırımcı açısından pek bir önemi yok. Onlar zaten şu anda yoğun olarak taleplerini gideriyorlar. Burada 250 bin dolar yatırım karşılığında Türk vatandaşlığına geçecek olmaları, onlar için büyük heyecan yarattı.

Yabancıya konut satışı sadece Suriye meselesi değil. Ortadoğu’daki bütün Arap ülkelerinden birçok yatırımcı Türkiye’de Başakşehir bölgesine geldi. Bizim Türk vatandaşlarımız açısından düşünürsek faizlerin düşmesi elbette çok olumlu bir konu. Fakat bu sürecin daha uzun soluklu olmasını diliyoruz. Faizlerin bir inip bir çıkması değil, artık belli bir oranda kalması piyasayı canlandırır.

Konut kredi faizleri yüzde 0,65-0,70 bandına inmesi gerekir

Konut kredi faiz oranlarının artık daha da düşmesi gerekir. Bu oranlar yüzde 0,65-0,70 bandına kadar inmesi gerekiyor. Çünkü bu Türk vatandaşlarının çok yüksek bir beklentisi. Faizlerin yüksek olması insanımıza yüksek maliyet olarak geri dönüyor. İnsanlar artık konut alırken total rakamlara bakıyorlar.

300 bin TL kredi kullanan bir vatandaşın 600 bin TL olarak geri ödemesi konut alıcısını cezbetmiyor. Artık vatandaş yüksek faiz kamburunu sırtından atmak istiyorlar. İnsanlar oturacakları evleri çok rahat almak istiyorlar. Çünkü kiracı olmaktan sıkılan çok büyük bir kitle var. Oturdukları evi veya yeni bir konutu almak istemenin heyecanı içerisindeler. Devletimizin artık bu yüksek faiz oranlarına ciddi şekilde el atması gerekiyor.

Dünya’da birçok örnek var

Artık devlet gelir ile ödeme noktasını çok iyi dengelemesi gerekiyor. Bunun dünyada birçok örneği var. Bu oranların çok ciddi ele alınarak düşürülmesi için çalışmalar yapılması gerekiyor. 0,65- 0,70 oranlarının kalıcı olması gerekiyor. Artık bu iniş ve çıkışlar insanları huzursuz etmeye başladı.”dedi.

Başakşehir’de satılık ve kiralık konut fiyatlarında son durum hakkında bilgiler paylaşan Erdal İmrek, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı.

“Başakşehir etap etap başlanmış bir bölgeydi. Birinci etap, iki, üç, dört derken bunları süreç içinde zamana yayarsak yeni yapılan projelerin gerisinde kaldı. Başakşehir kuzey aksında gelişimini sürdürürken ilk kurulan bölge ile bizim  aramızda sadece 2-3 km mesafe bulunuyor.

Kayaşehir merkez tabir edilen bölgeden örnek vermek gerekirse, bütün büyük inşaat firmaları bu bölgede yatırım yaptılar. Adım İstanbul, Tahincioğlu Nidapark Kayaşehir, Avrupa Konutları, Park Mavera, gibi markalı projeler bu bölgede inşa edildi.

Başakşehir’de konutların metrekare fiyatı 3 bin 500 TL’den başlayıp 7 bin 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Seçilen projeye, yaşamak istenen lokasyona göre fiyatlar değişiyor. Başakşehir ilçesinin oldukça büyük bir alan olduğunu unutmamak gerekiyor. Başakşehir’de her bütçeye göre ev bulmak mümkün. Bölgemizde konutların aidatları 100 TL’den başlayıp 750 TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatları etkileyen en büyük faktör ise alacağınız hizmetler oluyor.

Örnek vermek gerekirse; havuz, otopark, fitness, kafeler, vb gibi sosyal donatıları çok yüksek olan projelerde aidatlar da ona göre yükseliyor.

Kiralık daire fiyatları ise yine, yerine konumuna projesine göre değişmekle beraber 1000 TL’den 10 bin TL’ye kadar kadar çıkabiliyor.  Kayaşehir bölgesi şu an 23 bölgeden meydana geliyor. Bunlar bile kendi aralarında farklılık gösteriyor. 1. Bölge ile 10’uncu bölge arasında kira farkı yüzde 40 seviyelerinde.

Avrupa’nın en büyük şehir hastanesi bilindiği gibi bölgemizde inşa ediliyor. Başakşehir ilçesine etkisi muazzam olacak. Burada yaşayacak personellerin sayısına bakacak olursak, konut stokunun bile yetişemeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca İstanbul Havalimanı’nın açılması ile birlikte pilot ve yer görevlilerin Başakşehir bölgesine ilgisi artmış durumda. Bu gelen talebe cevap vermek neredeyse imkânsız hale gelmiş durumda. Başakşehir bölgesi konut anlamında henüz doygunluğa ulaşmış değil insanlar yeni yapılacak konut projelerini bekliyorlar.” ifadelerini kullandı.

 

ilhan Çamkara / Emlak Haber Ajansı

TuryapEmlak Haber AjansıBaşakşehir Bölge AnaliziAdım İstanbulAvrupa KonutlarıErdal İmrek
Yorumlar (0)
Yorum Ekle